Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Setkání krajské rady se zemědělci a potravináři Vysočiny

ilustrační foto
Přibližně padesátka zemědělců a zástupců potravinářských podniků z kraje Vysočina diskutovala v pondělí s krajskými radními o současné krizi v zemědělství, dotační politice státu, cenové politice velkých obchodních řetězců a dalších aktuálních tématech. Společné jednání na krajském úřadě bylo v pořadí druhým setkáním rady kraje s jednotlivými zájmovými a profesními skupinami. Na přelomu března a dubna proběhlo podobné setkání s vysočinskými podnikateli.
 

 
 

„Možnosti kraje Vysočina, jak finančně pomoci našim zemědělcům v současné krizi jsou velice omezené, protože zemědělská politika je organizována převážně centrálně. Na tahu je nyní ministerstvo zemědělství, které musí problémy s výkupními cenami mléka, vybíjením dojnic, evropskými dotacemi a další urychleně řešit,“ uvedl radní pro oblast zemědělství Josef Matějek.

 

Hejtman Jiří Běhounek otevřel téma krize v zemědělství i na společném jednání hejtmanů s premiérem Janem Fischerem. „Na Vysočině hraje zemědělství velmi významnou roli, protože zaměstnává kolem 8 % práceschopného obyvatelstva a má i nezanedbatelnou krajinotvornou funkci. Závěry a doporučení, které vyplynuly ze schůzky s našimi zemědělci se budu snažit prostřednictvím Asociace krajů ČR přenést na vrcholné orgány státu,“ ujistil hejtman Běhounek 

 

Jde zejména o :

- pomoc pro chovatele dojných krav

- dotační politika státu a nízké dotace ve srovnání se západními státy EU

- zákon o významné tržní síle (velké obchodní řetězce neúměrně snižují ceny potravin, což má negativní dopad na výkupní ceny produktů)

- zpřísnění vstupní kontroly dovážených potravin (snaha zabránit, aby se na český trh dostávaly nekvalitní potraviny)

- podpora alternativních zdrojů energie s výjimkou živelné výstavby větrných a fotovoltaických elektráren – podpora výstavby bioplynových stanic přímo v zemědělských družstvech a farmách

Eva Neuwirthová, odbor sekretariátu hejtmana
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 161
 

Setkání krajské rady se zemědělci a potravináři Vysočiny

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.6.2009 / 30.6.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze