Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Radešínská Svratka: Mezinárodní seminář a Přehlídka potomstva Českého strakatého skotu

Ilustrační foto
Tento týden se uskutečnil v Radešínské Svratce mezinárodní seminář „Chov a šlechtění kombinovaného skotu“, kterého se účastnili zástupci např. i Svazu chovatelů českého strakatého skotu. Součástí programu byla také „Přehlídka potomstva Českého strakatého skotu“. Tato dvoudenní akce se konala za finanční podpory kraje Vysočina a za přítomnosti radního kraje Vysočina pro oblast zemědělství Josefa Matějka.
 

 
 

Český strakatý skot je původním plemenem skotu na území České republiky. Je součástí celosvětové populace strakatých plemen shodného fylogenetického původu, rozšířené, pro svoje vynikající vlastnosti a široké využití, na všech kontinentech. Na celkových stavech skotu v ČR se podílí v současné době přibližně jednou polovinou.

 

Zpracovatelský průmysl dříve oceňoval dobrou a standardní kvalitu suroviny dodávané z chovů strakatého skotu: mléko v nejvyšších třídách jakosti s žádoucím obsahem mléčných složek a vysokou výtěžností kvalitního masa, chuťově výrazného masa, vhodného ke všem formám technologického využití. Od loňského roku však zpracovatelský průmysl vykupuje mléko za nižší a nižší ceny, tím se mléka stalo pro zemědělce ztrátovou komoditou a nastartovalo vybíjení skotu. Pokud bude tato situace pokračovat i nadále můžeme předpokládat, že postupně dojde k navyšování cen mléčných výrobků, k větší zadluženosti zemědělských podniků a tím k větší nezaměstnanosti na venkově.

„Vzhledem k tomu, že zemědělci v kraji Vysočina jsou silně orientováni na chov skotu- produkci mléka, může mít tato situace nedozírné důsledky, které si v současné době ještě nedovedeme představit,“ uvedl Josef Matějek, radní kraje Vysočina pro oblast zemědělství.

 

  • Olga Kameníková, odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
    Krajský úřad kraje Vysočina
    tel.: 564 602 209
    mail: kamenikova.o@kr-vysocina.cz
 

Radešínská Svratka: Mezinárodní seminář a Přehlídka potomstva Českého strakatého skotu

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.5.2009 / 29.5.2009

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze