Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zelená stezka zná své vítěze

Zlatý list
Uplynulý víkend proběhla ve středisku Chaloupky přírodovědná soutěž Zelená stezka – Zlatý list. Na začátku bylo18 družstev, 105 soutěžících, dvě kategorie, 4 km dlouhá trať s desítkou stanovišť. Po dvou dnech soutěž vygenerovala finalisty, kteří se zúčastní národního kola v létě na Jižní Moravě. Akci podpořila také krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková.
 

 
 

„Děti soutěží ve věku základní školy ve dvou kategoriích. V kategorii mladších jsou děti do šesté třídy a v kategorii starších od sedmé do deváté třídy. Na letošním ročníku se sešlo šest šestičlenných družstev v mladší kategorii a dvanáct šestičlenných družstev ve starší kategorii. Zastoupeno bylo 10 škol a dětských oddílů z kraje Vysočina a pravidelně k nám jezdí i jedna škola z Jihomoravského kraje,“ uvedla Iveta Machátová, koordinátorka soutěže.

 

První dopoledne kolektivy obhajovaly před porotou svoji celoroční práci pro přírodu a o přírodě. Škála činností je velmi pestrá a udivující. Výroba a vyvěšování budek pro ptáky a netopýry, pomoc při přenášení žab při jarních tazích, péče o studánky, exkurze do přírody a do zajímavých zařízení, péče o školní zahradu, budování jezírka na školní zahradě, akce ke Dni Země, péče o zeleň kolem školy i v obci a mnoho a mnoho dalšího.

 

V sobotu přesně v poledne vyběhla na soutěžní stezku první hlídka starších. Trasa stezky byla dlouhá asi 4 km a bylo na ní celkem 10 stanovišť. Stanoviště se týkala botaniky, ornitologie, co žije a roste v lese, geologie, astronomie, zemědělství, speleologie, entomologie a i něco z myslivosti a všeobecných znalostí o přírodě a její ochraně.

 

Zatímco starší soutěžili, na mladší účastníky čekala exkurze do okolí Chaloupek. Exkurzi vedla Markéta Navrátilová, pracovnice Chaloupek o.p.s. a pracovník Lesů ČR, s.p. revírník Karel Doležal. Děti poznávaly krásy přirozeného lesního potůčku a došly až na Střeliště, pozůstatky bývalé středověké tvrze u obce Radonín. Vítězem v kategorii starších se stalo družstvo Sciurus z Gymnázia Pelhřimov, druhé místo obsadilo družstvo Bobříci z Gymnázia Chotěboř a třetí příčka patří kroužku Kulíšci z Nového Veselí.

 

V neděli proběhlo vyhlášení výsledků v mladší kategorii a slavnostní zakončení celé akce. Vavříny v mladší kategorii si odneslo družstvo Primáti z Gymnázia Chotěboř, druhé místo obsadil přírodovědný kroužek při ZŠ Kněžice a třetí místo patří Otakárkům z Přibyslavi.

 

Vítězná družstva z obou kategorií budou reprezentovat kraj Vysočina na národním kole soutěže, které proběhne v polovině června na Jižní Moravě.

 

Z materiálů střediska Chaloupky, o.p.s. připravila:

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 

Zelená stezka zná své vítěze

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.5.2009 / 26.5.2009

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies