Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nemocnice Havlíčkův brod: Otevření školícího centra pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček

oko
Ve čtvrtek 30. dubna 2009 se stalo naše oční oddělení novým školicím centrem firmy Carl Zeiss pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček ( NOČ ) v České republice. Pod vedením školitele a vedoucího školícího centra primáře MUDr. Petera Mojžíše, Ph.D.,FEBO absolvovali první účastníci kurz v indikaci, diagnostice a implantaci multifokálních a torických NOČ firmy ZEISS. Školení se zúčastnila primářka očního oddělení Krajské nemocnice Ústí nad Labem MUDr. Ivana Liehneová, primářka Oční kliniky Neovize Brno MUDr. Kalandrová a MUDr. Špačková z Oční kliniky Olomouc.
 

 
 

Slavnostního otevření se zúčastnili  zástupci Kraje Vysočina  - hejtman MUDr. Jiří Běhounek a náměstek hejtmana Ing.  Vladimír Novotný, zástupci nemocnice Havlíčkův Brod v čele s ředitelem MUDr. Vítem Kaňkovským a samozřejmě představitelé firmy Carl Zeiss spol. s r.o.  -  MUDr. Roman Vanžura, prokurista a ředitel  skupiny  lékařské přístrojové techniky a Petra Kašáková  a  Mgr.  René Bartoš  - prodejní specialisté firmy ZEISS pro NOČ.

 

Carl Zeiss  je již  přes 160 let vedoucím  světovým výrobcem specializovaným na přesnou optiku, mechaniku a  a zdravotnickou techniku.  Zvláště v oblasti oftalmologie nabízí firma kompletní sortiment přístrojů pro diagnostiku a léčbu.  „V roce 2007 se pod značkou ZEISS spojily  dvě významné firmy  zabývající se vývojem a výrobou nitroočních čoček – francouzká   IOL Tech a německá Acri.TEC . Spojením jejich  produktů vznikla pod značkou ZEISS nejširší  nabídka  materiálů a čoček pro mikroční chirurgii,“ sdělil MUDr. Roman Vanžura.

 

Nitrooční čočky  se již  několik desítek let  používají při operacích šedého zákalu jako náhrada vlastní zakalené čočky. Moderní metody a technika umožňují rozbít původní čočku ultrazvukem, odsát jí z oka a nahradit umělou. V posledních letech rychlý technologický pokrok umožnil zpřesnit, zrychlit a usnadnit celý operační postup tak, že  pro pacienta nepředstavuje významnější zátěž a přináší vynikající výsledky .  Firma ZEISS nabízí dnes nejen standardní měkké NOČ, ale také NOČ určené pro mikroincizní operaci řezem kolem 1,5 mm.

 

V posledních letech se výměna čočky začíná používat i u pacientů, kterým je třeba korigovat významné oční vady – krátkozrakost, dalekozrakost, ale  i astigmatismus. Unikátní kolekce multifokálních a torických  NOČ firmy ZEISS umožňuje dnes  upravit oční vadu většině pacientů a zbavit je nutnosti nosit brýle. 

 

Školicí centrum v Nemocnici Havlíčkův Brod bude sloužit lékařům z celé České Republiky i ze zahraničí, aby se naučili správně indikovat a implantovat tyto speciální čočky.  Tak bude tato pokroková technologie dostupná pacientům v celé republice.

 

„Na očním oddělení NHB jsme v roce 2008 úspěšně provedly 1356 operací katarakt ( šedého zákalu), což představuje nejvyšší počet operací tohoto typu v rámci kraje Vysočina. Od dubna 2008 jsme jako první a dosud jediné oční oddělení začali nabízet našim pacientům i náročnější operace sklivce a sítnice – tzv. vitrektomie, které jsou doménou klinických pracovišť jako je Praha, Brno, Hradec Králové. Jsme tak v současné době jediné pracoviště na Vysočině, které se zabývá operativou předního i zadního očního segmentu,“ prozradil primář očního oddělení NHB MUDr. Peter Mojžiš PhD. FEBO.

 

Oční oddělení jako první pracoviště v ČR provedlo implantaci multifokální torické čočky, kterou lze korigovat vidění do dálky, do blízka i peroperační astigmatismus.

  • Petra Černo, tisková mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod, p.o.
 

Nemocnice Havlíčkův brod: Otevření školícího centra pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.5.2009 / 4.5.2009

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze