Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Zlatá jeřabina: Rozhodnuto o titulech

Zlatá jeřabina
Zhruba měsíc měla veřejnost možnost hlasovat v pátém ročníku krajské ankety Zlatá jeřabina. Cena kraje Vysočina za kulturní počin roku 2008 byla tradičně rozdělena do dvou kategorií -kulturní aktivita a péče o kulturní dědictví. V každé kategorii figurovalo 30 akcí O titulu Zlatá jeřabina v letošním roce rozhodlo více než patnáct tisíc zaslaných hlasů – elektronických a poštovních.
 

 
 

PÉČE O KULTURNÍ DĚDICTVÍ (celkem v celé kategorii hlasů: 10335)

 

1.      Celková obnova klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie ze Žďáru nad Sázavou s celkovým počtem hlasů 2 298.

Obnova byla zaměřena na interiér kostela a jeho architektonický vzhled, který nyní svým barevným provedením odpovídá původnímu stavu, kterého se kostelu dostalo celkovou barokní přestavbou v letech 1706 – 1709.

2.      Celková obnova fary č. p. 20 z Dalešic s celkovým počtem hlasů 2 262

Rekonstrukce této barokní kulturní památky z 18. století započala již v roce 2006 opravou střechy a byla zakončena v loňském roce odvlhčením objektu a opravou vnější fasády. Budova se nachází v areálu historických staveb, které tvoří ucelený komplex s barokním zámkem a kostelem sv. Petra a Pavla.

3.      Restaurování oltářů v kostele Nanebevzetí Panny Marie z Polné o celkovém počtu hlasů 1 189.

Tento chrám byl postaven v letech 1700 – 1707 knížetem Leopoldem z Dietrichsteina a v jeho interiéru se nachází celkem 10 oltářů. Generální oprava byla zahájena v roce 2001 a společně s restaurováním oltářů probíhaly také stavební úpravy celého objektu.

 

KULTUNÍ AKTIVITA (celkem v celé kategorii hlasů: 5489)

 

1.      Trampský širák 2008 s celkovým počtem 1 838 hlasů

Jedná se o 5. ročník festivalu folk, country a trampské hudby, kteý se uskutečnil na podzim v Hanesově mlýně u Štoků na Vysočině

2.      Černovicko se baví s celkovým počtem hlasů 652

Kulturně-společenská akce, na které se prezentovaly nejrůznější spolky, zájmová sdružení a organizace působící na Černovicku. Do pestrého programu byli aktivně zapojeni i návštěvníci.

3.      Velká bitva o Polnou s celkovým počtem hlasů 624

Akce připravená v duchu rekonstrukce středověké bitvy na motivy legendy a skutečné šarvátky z roku 1468, jenž se strhla o polenský hrad.

 

„V porovnání s minulým ročníkem této ankety je možné sledovat nárůst hlasů především u kategorie péče o kulturní dědictví. Svědčí to o rostoucím zájmu veřejnosti o památky a péči o ně na Vysočině. Po dobu hlasování jsme také registrovali značnou propagaci jednotlivých akcí ze stran zájmových sdružení, církví popř. měst a obcí. Anketa získala za dobu své existence velkou oblibu a těší se zájmu veřejnosti,“ uvedl radní kraje pro oblast kultury Tomáš Škaryd.

 

Výsledky ankety budou oficiálně vyhlášeny na zasedání Zastupitelstva kraje Vysočina dne 12. května 2009. Samotné slavnostní předání cen vítězům se uskuteční 21. května 2009 v Horáckém divadle Jihlava. Galavečer u příležitosti předávání Cen kraje Vysočina za kulturní počin roku bude orámován hudebním vystoupením operního pěvce Jakuba Pustiny a jeho hostů. Iniciátoři prvních tří vítězných projektů získají od kraje Vysočina finanční dar.

 

V loňském roce získaly Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku 2007 – Zlatá jeřabina tyto akce: v kategorii kulturní aktivita se na prvním místě umístila pětidenní kulturně-humanitárně-sportovně-společenská akce Handball Help Cup 2007. V kategorii péče o kulturní dědictví získaly cenu kraje za první místo počítačový model historické části města pod názvem Zmizelý Havlíčkův Brod – část Na Louži. Celkem bylo doručeno necelých sedm tisíc hlasů.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 

Zlatá jeřabina: Rozhodnuto o titulech

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 28.4.2009 / 28.4.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze