Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Radní Petr Krčál navštěvuje sociální zařízení v kraji

Ilustrační foto
Systém sociálních služeb v kraji Vysočina reaguje svým záběrem na regionální potřeby a jeho úkolem je zajistit kvalitní sociální péči pro občany všech pěti okresů. Faktem je, že potřeby, priority i směry rozvoje sociálních služeb musí být stanoveny lidmi z terénu. Úkolem kraje je pak především aktivní rozšiřování řady metod řízení a plánování sociálních služeb a jejich koordinace s ostatními veřejnými službami vč. spolufinancování sociálních služeb. Radní kraje Vysočina Petr Krčál se v posledních týdnech seznamuje v terénu za přítomnosti zástupců obecních a městských samospráv s úrovní, potřebami, problémy a rozložením jednotlivých sociálních služeb v našem regionu.
 

 
 

„S nastavením sociálních služeb ve větších městech regionu  jsem velice spokojen. Města mají zpracované komunitní plány a společně s krajem Vysočina. Ten je zřizovatelem 22 organizací, které zajišťují především nákladné pobytové sociální služby a na celkových nákladech na toto odvětví se podílejí z 56 % . Pracovníci zařízení v regionu, poskytují velice kvalitní sociální služby,“ řekl po svých návštěvách Petr Krčál.

 

Společným problémem, který tíží poskytovatele sociálních služeb bez ohledu na místo, právní subjektivitu nebo zřizovatele je nedostatek finančních prostředků na pokrytí základních činností zařízení vč. zajištění odpovídajícího ohodnocení práce sociálních pracovníků. "Zatímco kraj nevnáší mezi poskytovatele žádnou nejistotu, naopak se snaží nastavením finančních podpor spravedlivě a včas podporovat svá i cizí zařízení, stát resp. relevantní ministerstvo otálí nejen s včasným zasláním dotací, ale nedůstojnou formou licituje se sociálními zařízeními o výši konečné podpory," kritizuje stávající situaci radní Petr Krčál. Podle informací Asociace  krajů ČR dostanou letos poskytovatelé sociálních služeb od státu dotace na poskytování služeb ve výši roku 2008.  V případě kraje Vysočina se jedná o dotaci ve výši  373 mil. Kč (ještě začátkem roku chybělo sociálním zařízením v kraji  135  mil. Kč)

 

„Při svých pracovních cestách si kladu dva základní cíle, jeden je financování sociálních služeb a druhý je přístup města k organizaci sociálních služeb. Musím říci, že jsem doposud navštívil převážnou část měst  v rámci našeho kraje Vysočina a vždy jsem se setkal s velmi kladným přístupem rady a zastupitelstva k provozování sociálních služeb,“ řekl na závěr návštěvy radní pro oblast sociální péče Petr Krčál.

 

Koncem letošního roku  zprovozní kraj Vysočina další nový domov pro seniory. Investicí téměř 80 milionů korun rekonstruuje bývalý chirurgický pavilon v brodské nemocnici. V nejbližší době chystá Petr Krčál návštěvu sociálních zařízení ve Velkém Meziříčí a v Hrotovicích.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.4.2009 / 20.4.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze