Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kornfeld Aron

 

 
 

Aron Kornfeld (1795 Golčův Jeníkov – 1881 Golčův Jeníkov) – židovský učenec a učitel

 

portrétV Golčově Jeníkově žila v 18. a 19. století velká židovská komunita. Největšího rozkvětu dosáhla kolem roku 1800, bohužel mnoho pramenů z tohoto období shořelo při několikerých požárech města. Z toho důvodu zůstává zahaleno tajemstvím i mnohé ze života a díla slavného jeníkovského učence Arona Kornfelda.

Aron Kornfeld se narodil v roce 1796, jeho otcem byl vzdělaný Žid Mordechaj Ber, stoupenec osvícenského židovského hnutí tzv. haskaly. Aron  Kornfeld se rozhodl věnovat celý svůj život jeníkovské ješivě. Ješiva je židovská škola vyššího typu, do níž nastupují židovští mladíci po ukončení základního vzdělání. Základem výuky je Talmud neboli výklad tradice a článků víry. Neomezuje se ovšem jen na náboženství, ale zahrnuje i filosofická, etická a vědecká témata. Většina ješivot v Čechách zanikla během 19. století, ješiva v Golčově Jeníkově se u nás udržela nejdéle. Na jeníkovské ješivě studovali pod Kornfeldovým vedením Ignác Kuranda, budoucí poslanec říšského sněmu, Simon Szanto, významný novinář, a Isaak Mayer Weis-Wise, americký rabín českého původu, zakladatel tzv. reformního judaismu.

V roce 1842 byla ješiva Arona Kornfelda poctěna velice vzácnou návštěvou, v Golčově Jeníkově se totiž zastavil při svých cestách anglický politik a filantrop židovského původu Moses Montefiore (1784-1885). Moses Montefiore byl velkým propagátorem myšlenek humanismu a bojovník proti všem druhům rasismu a antisemitismu.

Aron Kornfeld vyučoval na jeníkovské ješivě desítky let, psal teologické traktáty a výklady náboženských spisů. Většina jeho díla však shořela i s jeho majetkem při požáru v roce 1865. 

Z díla, které bylo psáno většinou hebrejsky, můžeme připomenout disputaci na téma židovské ortodoxie a liberalismu Šomer Cion ha-neeman (Věrný strážce Sionu) či sbírku výroků Cijunim le-divrej ha-kabala (Poznámky ke kabale). Aron Kornfeld zemřel v roce 1881. V Židovském muzeu je dochována pohřební řeč nad smrtí Arona Kornfelda, kterou pronesl vrchní pražský rabín Markus Hirsch a významný jeníkovský rabín Zachariáš Spitz. Aron Kornfeld je pochován na židovském hřbitově v Golčově Jeníkově. Skonem Arona Kornelda zanikla i poslední ješiva v Čechách.

 
Zodpovídá: Simona Hniličková
Vytvořeno / změněno: 1.4.2009 / 1.4.2009
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze