Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Čermák Jan

 

 
 

Jan Čermák (1870 Velké Meziříčí – 1959) - pilot a průkopník letectví

 

Jan Čermák se narodil v rodině majitele parního mlýna ve Velkém Meziříčí. Již jako mladík stavěl modely letadel. První lety balónem absolvoval v letech 1893 a 1895 v Praze s vzduchoplavci Wandem a Hůlkou. Od mládí se věnoval mnoha sportům: závodnímu běhu, bruslení, cyklistice, motocyklismu i automobilismu. Příliš nevěřil v kolektivní sdružení prvních aviatiků a vydal se samostatnou cestou.

V roce 1910 se vypravil do Francie, kde složil pilotní zkoušky. Spolu se Slovincem Stanem Bloudkem a mechanikem Jaroslavem Potůčkem zkonstruovali hornokřídlý polosamonosný jednoplošník Racek o rozpětí 7,5 metru a hmotnosti 120 kg. S ním pak v Plzni Na Borech v listopadu 1910 absolvovali první lety.

Na jaře 1911 Čermák s Bloudkem ve Vídni postavil letadlo s dokonalejší konstrukcí Libella 1, se kterým absolvoval leteckou školu ve Vídni. Složil pilotní zkoušky a získal pilotní průkaz FAI (Fédération Aéronautique Internationale), což byl první mezinárodní letecký průkaz v Čechách. V den zkoušky se také oženil a jako na svatební cestu se vydal na turné po Balkáně, kde předváděl i střemhlavý či noční let.

Později se věnoval rodinnému podniku a po vypuknutí války byl povolán jako zalétávač do Vídeňského Nového Města. V roce 1917 utrpěl úraz a odešel do zálohy. Po vzniku republiky mu byl udělen titul inženýra a v roce 1923 mu Československý aeroklub předal pilotní průkaz č. 1.

I když již aktivně nelétal, ještě si zalétal ve svých 75 letech při otevření letiště v Klecanech v roce 1945. Tento průkopník aviatiky zemřel téměř devadesátiletý v březnu 1959.
 
Zodpovídá: Simona Hniličková
Vytvořeno / změněno: 1.4.2009 / 1.4.2009
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze