Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Fürnberg Louis

 

 
 

Louis Fürnberg (1909 Jihlava – 1957 Výmar) - německy píšící spisovatel, levicový politik

 

Louis Fürnberg se narodil v rodině židovského majitele textilního podniku v Jihlavě 24. května 1909. Na přání svého otce se nejprve vyučil v Karlových Varech keramikem a pak absolvoval Německou obchodní akademii v Praze. Brzy přijal za své pozice komunistické strany, do níž vstoupil v roce 1928. Roku 1939 uprchl jako komunista se svou ženou Lotte, pocházející z pražské německé rodiny, před nacisty přes Polsko a Anglii do Itálie, odtud do Jugoslávie a Palestiny. Do Čech se vrátili z Jeruzaléma v roce 1946.

Po válce pracoval jako tiskový korespondent na československém velvyslanectví ve Východním Berlíně a zároveň jako spolupracovník německého rozhlasu. Jako tvůrce se uplatnil především v poezii, která svou jemnou intimitou a reflexí přírody připomínala Reinera Mariu Rilkeho. V Německé demokratické republice patřil k velmi známým básníkům. Úspěšný byl také jako překladatel české poezie. Znám je rovněž jako autor novel s historickou tematikou.

V padesátých letech se německo-židovský manželský pár rozhodl k trvalému přesídlení do Německé demokratické republiky. V roce 1954 se manželé odstěhovali do Výmaru, kde se Fürnberg stal uznávaným ředitelem významné literární instituce – Badatelského a památkového ústavu klasické literatury. Stal se také jedním ze zakladatelů časopisu Weimarer Beiträge.

Louis Fürnberg zemřel 23. června 1957 ve věku 48 let. Jeho sebrané spisy vyšly v šesti dílech v letech 1964-1973. Jeho žena Lotte působila řadu let jako rozhlasová redaktorka a po pestře a tvůrčím způsobem prožitém životě zemřela v lednu 2004 v úctyhodném věku 92 let ve Výmaru.

 
Zodpovídá: Simona Hniličková
Vytvořeno / změněno: 1.4.2009 / 1.4.2009
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze