Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Pleva Josef Věromír

 

 
 

Josef Věromír Pleva (1899 Moravská Svratka – 1985 Brno) - spisovatel pro děti a mládež

 

Josef Věromír Pleva se narodil v Moravské Svratce u Žďáru nad Sázavou. Otec pracoval na stavbě železnice ze Žďáru do Havlíčkova Brodu. Pak se stal vechtrem, takže se rodina s osmi dětmi často stěhovala. Josef se nejprve vyučil ve Svratce knihařem a v roce 1915 se stal tovaryšem. Za války práce u řemesla nebyla, tak se stal posunovačem na dráze. Pracoval jako knihvazač v Moravských Budějovicích, kde byl mezi jeho zákazníky i Otakar Březina. V roce 1917 byl jako osmnáctiletý odveden a poslán na italskou frontu, kde dezertoval, byl chycen a po věznění eskortován zpět. Po první světové válce dělal knihaře v Novém Městě na Moravě, později se vydal do Čáslavi, kde vystudoval učitelský ústav. Jako mladý učitel často střídal malé školy po celé Vysočině, což mu umožnilo důkladné poznání venkovského života.

Jeho levicová orientace jej přivedla v roce 1927 do řad komunistické strany a téhož roku založil skupinu dělnických autorů, která byla polemicky zaměřená proti intelektuálně náročné tvorbě skupiny Devětsilu, ale bez výsledku zanikla.

 

Do literatury vstoupil v roce 1931 úspěšnou knihou Malý Bobeš, která byla i zfilmována. Následovali Hoši s dynamitem, Kapka v moři, Budík a další. Mnoha vydání se dočkalo jeho převyprávění Robinsona Crusoa. Věnoval se i adaptaci lidových pohádek. Svůj život bilancoval ve vzpomínkové knížce Dávno tomu, kterou vydal v roce 1970, další vzpomínky vyšly v roce 1974 s titulem Přátelé.

Jeho učitelství skončilo s těžkou vadou sluchu. V letech 1937-1939 pracoval v brněnském rozhlase, kam se po válce vrátil na dva roky jako ředitel studia. Pracoval v Syndikátu spisovatelů, v Československém rozhlasovém výboru, ve Filmové radě, později se funkcí vzdal a pracoval pouze v Českém literárním fondu a Kruhu přátel dětské knihy. Patřil mezi orodovatele za odsouzené katolické spisovatele v 50. letech, především za Jana Zahradníčka.

Tento průkopník nových směrů dětské literatury zemřel 7. září 1985 v Brně a jeho ostatky byly uloženy na evangelickém hřbitově v Novém Městě na Moravě, pod náhrobkem se symbolickou sochou jeho největšího knižního hrdiny.

 
Zodpovídá: Simona Hniličková
Vytvořeno / změněno: 1.4.2009 / 1.4.2009
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze