Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kůrovec na Šumavě působí velmi razantně

Šumava
V sídle kraje Vysočina, ve vestibulu budovy B, je do 27. března 2009 umístěna výstava „Zachraňme Šumavu“. Jedná se o putovní výstavu fotografií Zdeňka Troupy a Svazu obcí NP ŠUMAVA, která umožňuje vytvořit si obraz o vývoji a stavu zejména lesních ekosystémů části Šumavy.
 

 
 

Výstava, na kterou si dovolují pozvat Sdružení obecních a soukromých lesů v ČR a kraj Vysočina, je určena k podpoře veřejné diskuse o budoucnosti Národního parku Šumava a významu lesních ekosystémů v 21. století. Podnětem k uspořádání této výstavy je rychlé šíření kůrovce na Šumavě a s tím související odumírání zdejších lesů. 

 

„Tento národní park sice neleží na území kraje Vysočina, nicméně nelze nechat bez povšimnutí, že na „Zelené střeše Evropy“, jak je Šumava mnohdy nazývána, je čím dál více ploch lesa zničených kůrovcem,“ sdělil Josef Matějek, radní pro oblast lesního hospodářství.

 

Výstava bude 10. března 2009 zahájena hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, odborný komentář podá Jiří Vovesný za Sdružení vlastníků obecních  a soukromých lesů v ČR.

 

„Shlédnutí výstavy lze doporučit zejména těm, které téma zelené Šumavy oslovuje. Řada fotografií pořízených jak ze země, tak i leteckých ilustruje dynamiku šíření kůrovce v Národním parku Šumava. Návštěvníci výstavy si tak mohou učinit představu o tom, jak nebezpečný škůdce kůrovec je a proč se jeho přemnožení lesníci a vlastníci lesů všemožně brání. Kůrovec je nebezpečným škůdcem i pro lesy Vysočiny,“ řekl Petr Bureš, vedoucí  odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství. Podle údajů Krajského úřadu kraje Vysočiny je nejvíce kůrovcem napadené dřevní hmoty na území ORP -  Třebíč, kde se jedná řádově o stovky kubíků. V tuto roční dobu se však jedná o relativně normální stav. Pro účinný boj proti kůrovci je bezpodmínečně nutné, aby vlastníci lesa tuto dřevní hmotu zpracovali do 31. května. „Letošní zima bez námraz a bez nárazových větrů nezpůsobila výrazné škody v lesích,“ doplnil Petr Bureš.

 

Je potěšující, že o výstavu projevily zájem školy, které umožní svým studentům tuto unikátní výstavu shlédnout a vyslechnou si odborný komentář.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.3.2009 / 10.3.2009

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze