Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Sekanina Ivan

 

 
 

Ivan Sekanina (1900 Nové Město na Moravě – 1940 Sachsenhausen-Oranienburg) – právník, novinář, kulturní organizátor

 

pamětní deskaJUDr. Ivan Sekanina byl jednou s předních levicových osobností předválečného období. Byl přítelem básníka Jiřího Wolkera a jedním z předních organizátorů uměleckého života. V roce 1925 vstoupil do Komunistické strany Československa. Stal se významným obhájcem obětí nacistů. Silně se angažoval v zinscenovaném politickém procesu s G. Dimitrovem a jeho druhy, obviněnými v roce 1933 ze zapálení německého Říšského sněmu. Původně se měl stát v lipském procesu obhájcem spoluobžalovaného předsedy poslanecké frakce E. Torglera, ale Říšská justice to nedovolila. Obhajoba se však změnila v obžalobu fašismu, a to nebylo Sekaninovi odpuštěno.

Ve 30. letech byl spoluzakladatelem a funkcionářem mnoha levicových a antifašistických organizací - Šaldova komitétu, Socialistické akademie, Levé fronty, Společnosti pro hospodářské a kulturní sblížení se SSSR, Svazu přátel SSSR, Výboru na pomoc demokratickému Španělsku a Ligy pro lidská práva. Roku 1938 se stal jedním z organizátorů petiční akce čs. inteligence na obranu republiky před hitlerovskou agresí Věrni zůstaneme. Spolu s filosofem a sociologem Josefem Fischerem koncipoval definitivní text této vlastenecké a antifašistické výzvy.

Zatčen byl ihned po příchodu nacistů 16. března 1939 a deportován do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde byl 21. května 1940 umučen.

 

 
Zodpovídá: Simona Hniličková
Vytvořeno / změněno: 23.2.2009 / 23.2.2009
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze