Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Výsledky umělecké soutěže Dvacítky: Generace nové Evropy

Logo twenties
Vítězkou krajského kola umělecké soutěže Dvacítky: Generace nové Evropy (20 let po pádu železné opony, 20 let vize do budoucna), vyhlášené Kanceláří kraje Vysočina v Bruselu, Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě ve spolupráci s Eurocentrem Jihlava, se stala slečna Darina Ondráčková, Kamenosochařské středisko Lipnice nad Sázavou s dílem Krystalizace.
 

 
 

Soutěže se mohl zúčastnit umělec z kraje Vysočina, narozený kolem roku 1989, tzv. "20tky". Podstata díla měla být především hmatatelná, originální, vystihující název a podtitul akce, znázorňující ideály a principy Evropské unie. Hlavními kritérii soutěže byla interpretace a zpracování tématu, srozumitelnost vyjádření, kreativita a originalita uměleckého ztvárnění a v neposlední řadě schopnost upoutání pozornosti.

 

Výše uvedené podmínky nejlépe splnila a vítězkou se stala slečna Darina Ondráčková, studentka střední uměleckoprůmyslové akademie ze Světlé nad Sázavou – Kamenosochařské středisko Lipnice nad Sázavou. Porota vedená Ing. Tomášem Škarydem, radním kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu vybrala její dílo nazvané „Krystalizace“, jedná se o pískovcovou sochu, reprezentativního charakteru, z velmi kvalitního materiálu, jejímž mottem je: "Vývoj, spolupráce, krystalizace a sjednocení evropských národů v EU od roku 1989 k dnešku a směrem do budoucna...". Na druhém místě se umístila „Proměna“, tavená skleněná plastika, umělecké dílo Veroniky Antukové, třetí místo obsadil Jakub Štěpán Pokorný se svým dílem „Dialog“, vitráží v kombinaci s pískovcem.

 

Vítězce bude zajištěna účast na závěrečné ceremonii ve Výboru regionů dne 21. dubna 2009 v Bruselu, kde bude vyhlášeno celkové vítězné dílo mezikrajské části soutěže a slavnostně předáno prezidentovi Výboru regionů. Dílo bude vystaveno po dobu tří týdnů v Evropské Komisi, týden ve Výboru regionů a poté bude v případě celkového vítězství darováno a trvale vystaveno ve Výboru regionů v Bruselu.

 

Soutěž byla vyhlášena u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie v prvním pololetí roku 2009, které přišlo pouhých dvacet let po pádu železné opony, a je tedy historickou příležitostí pro zviditelnění českých regionů, jejich subjektů a občanů. Aby oslavili tuto událost a zanechali stopu, která vyzdvihne vysoký symbolický význam této události, české regiony společně zorganizovali mimo jiné právě kulturní soutěž zaměřující se na mladé umělce, generace roku 1989.

 

Informace o dalších aktivitách českých krajů během předsednictví naleznete mimo jiné na společném webu pro předsednictví www.czechreg.eu.

 

 

 • Markéta Heřmanová, zástupce kraje Vysočina v Bruselu
  Kancelář kraje Vysočina, Brusel
  60, Rue du Trone
  1050 Brussels - Ixelles
  telefon: +32 (0) 221 39 560
  e-mail: hermanova.m@vysocina.eu
  skype: Marketa.Hermanova
  www.vysocina.eu/brusel
 

Výsledky umělecké soutěže Dvacítky: Generace nové Evropy

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.2.2009 / 3.2.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze