Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

František Bohumír Zvěřina, výtvarník z Vysočiny

František Bohumír Zvěřina
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě představí od 5. února do 19. dubna 2009 v širokém a reprezentativním výběru průřez celou tvorbou Františka B. Zvěřiny. Vedle obrazů, rozměrných akvarelů, perokreseb i rychlých kresebných záznamů tužkou budou vystaveny například také ukázky dobových xylografií reprodukující Zvěřinovy kresby v časopisech.
 

 
 

František B. Zvěřina (1835-1908), rodák z Hrotovic na Vysočině, utkvěl v povědomí české historiografie umění jako kreslíř výjevů ze slovanského jihu. Jeho kresby jsou po stovkách roztroušeny na stránkách nejen českých  - např. Květy, Zlatá Praha, Světozor – ale rovněž mnoha dobových zahraničních žurnálů. Zvěřina celý aktivní život vykonával profesi učitele kreslení. Působil v Kutné Hoře, Gorici, Vídni a Brně. V posledním desetiletí 19. století získal vedle již zmíněné spolupráce s obrazovými časopisy také příležitost pravidelně prezentovat svou tvorbu na výstavách v Praze a Vídni.

 

K výstavě vychází obsáhlá monografie, ve které je zpracován život a dílo F. B. Zvěřiny a zároveň obsahuje mnoho jeho osobních zápisků a poznatků z cest, včetně fotodokumentace. Vydání této publikace významně podpořily společnost ČEZ, a.s. a kraj Vysočina.

Vernisáž výstavy je 5. února 2009 v 17.00 hodin v OGV, Komenského 10, Jihlava

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 2.2.2009 / 2.2.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze