Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Radní Zdeněk Ryšavý hledal řešení k záchraně „Vydrýskovy“ stanice v Pavlově

V médiích se objevily informace o tom, že Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (složka zřizovaná ministerstva životního prostředí) se rozhodla po dvaceti letech ukončit činnost Stanice ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou. Se skutečností a vážností situace se ve Stanici seznámil radní kraje Vysočina Zdeněk Ryšavý a krajský zastupitel a ledečský místostarosta Jaroslav Doležal.
 

 
 

Jak informoval vedoucí krajského střediska Václav Hlaváč - Agentura je pro zachování stanice, ne však ve struktuře státního úřadu, neboť s dobrými zkušenostmi ve světě provozují obdobné stanice nevládní organizace. Další komplikací pro další existenci stanice restituční nárok na budovy a některé pozemky střediska. „Zájmem kraje je fungování stanice zachovat. Budeme ve spolupráci s agenturou hledat cesty možného řešení a doufám, že je najdeme. Nejde jen o ochranu ohrožených živočichů, ale rovněž o významnou výchovnou funkci tohoto ojedinělého střediska,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý.

 

Stanice ochrany fauny v Pavlově je centrem chovu ohrožených  druhů živočichů jako jsou vydra říční, sokol stěhovavý, raroh velký, puštík bělavý a řada dalších. Z Pavlova pochází rovněž známý Vydrýsek z televizního seriálu. Ten si ovšem užívá v rámci mezinárodní výměny zvířat svůj zralý věk v Bavorsku. Stanice je také mimo jiné útulkem pro raněné živočichy z regionu Vysočiny. Mohou zde přežít kritické chvíle, a pak se vrátit do přírody. Zdejší středisko ekologické výchovy navštíví více než pět tisíc návštěvníků ročně. Ti zde mají na rozdíl od zoologických zahrad možnost vidět naši původní faunu a od průvodce slyšet zajímavosti o životě našich zvířat i o tom, co je ohrožuje.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123

 Více informací: Jan Kaleta, odbor sekretariátu hejtmana, tel.: 564 602 142, e-mail: kaleta.j@kr-vysocina.cz

 

Radní Zdeněk Ryšavý hledal řešení k záchraně „Vydrýskovy“ stanice v Pavlově

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.1.2009 / 20.1.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze