Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Cvičení ZÓNA 2008 proběhlo bez větších problémů. Odhalilo pouze drobné chyby

Zóna 2008
Z dosud dostupných hodnocení cvičení ZÓNA 2008 je zřejmé, že proběhlo úspěšně a jedinou „vadou na jeho kráse“ bylo několik administrativních a komunikačních chyb. Zjistilo se například, že chybí zpětná vazba při vyrozumění členů krajského krizového štábu. „V budoucnu nás bude zajímat, kde se členové v době svolání nachází, zda jsou schopni dorazit včas, popř. zda jim objektivní skutečnosti nebrání se jednání účastnit – např. jejich zdravotní stav, zahraniční cesta a podobně,“ vysvětlil hejtman kraje Vysočina a vedoucí krizového štábu kraje Jiří Běhounek. Téměř úspěšně proběhlo vyrozumění obcí o mimořádné události automatickým systémem. „Nepodařilo se nám kontaktovat pouze dvě obce z celkových 193. V těchto dvou případech zafungovalo připravené náhradní řešení ve formě ústní zprávy velitele jednotky požární ochrany v obci,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Drahoslav Ryba.
 

 
 

Třídenní cvičení rovněž prokázalo, že je nutno lépe organizačně dopracovat režim vstupu specialistů a dalšího obslužného personálu do evakuované, kontrolované a dejme tomu i  oblasti s úrovní radiace  nad limitem přirozeného radiačního pozadí.

 

S ohledem na současné požadavky  personálního zajištění řešení takovéto krizové situace je již nedostačující prostorová kapacita pracoviště krizového řízení, kde zasedá krizový štáb kraje. „Tento problém v budoucnu může vyřešit Centrální integrované pracoviště, se kterým počítá i plán dostavby sídla kraje Vysočina,“ popsal řešení hejtman Jiří Běhounek.

 

Cvičení potvrdilo připravenost krizových štábů a všech složek integrovaného záchranného systému.  Prověřilo využití veškeré současné moderní komunikační techniky – videokonference, interaktivní tabule, SMS servis při činnosti krizového štábu kraje. „Velmi pozitivně se v rámci cvičení odrazily dobré místní znalosti a organizační schopnosti nejen příslušníků Policie ČR. Znalost místa a možnost rychlé reakce se hodily např. při odklánění dopravy či směrování evakuace,“ uvedl ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Jihlava a náměstek ředitele Policie správy Jihomoravského kraje Josef Bačkovský.

 

Ze závěrečného stanoviska rozhodčího, který hodnotil činnost krizového štábu kraje vyplývá, že byla velmi vysoce hodnocena organizace činnosti krizového štábu kraje, znalost zpracované dokumentace, technické zázemí činnosti štábu, vzájemná součinnost a personální obsazení pracovních skupin krizového štábu kraje. Velmi dobře pracovalo  Krajské operační a informační středisko HZS kraje, které po celou dobu zabezpečovalo předem stanovené komunikační toky.

 

Cvičení Zóna 2008 bylo zatím největším cvičením svého druhu na území ČR. Reagovalo na fiktivní únik radiace z elektrárny Dukovany po vážné havárii. Zjišťovalo se, zda je vnitřní a vnější i havarijní plán elektrárny reálně zpracován a připraven na podobné závažné události, i když jejich pravděpodobnost je podle energetiků téměř nulová.

 

Cvičení se zúčastnilo na území kraje Vysočina na tři stovky lidí z krizových štábů kraje, obcí, jaderné elektrárny, vojáků a hasičů, policistů, figurantů a dalších specialistů. Cvičení testující vnější havarijní plán elektrárny nařizuje jednou za tři roky zákon. Poslední podobné cvičení se v kraji uskutečnilo v roce  2004 s názvem HORIZONT 2004. Cvičení nijak vážně nenarušilo běžný život obyvatel ve dvacetikilometrové zóně havarijního plánování  okolo elektrárny.

 

Hejtman kraje Vysočina a vedoucí krizového štábu kraje Vysočina Jiří Běhounek i touto cestou děkuje všem zainteresovaným na cvičení za jejich odpovědný přístup k nácviku mimořádné události a váží si jejich profesionálního přístupu vč. týmového ducha.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina a Krizového štábu kraje Vysočina
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123

e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 16.12.2008 / 16.12.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze