Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na vybraných krajských komunikacích Vysočiny se objeví dopravní značka zimní výbava

značka zimní výbava
V blízké době se na vybraných komunikacích v majetku kraje Vysočina objeví nové dopravní značení zimní výbava. Důvodem je potřeba správce i vlastníka komunikací udržovat bezpečnost a průjezdnost na silnicích nejen v okolí dálnice D1. První značky zimní výbava by se na silnicích II. a některých III. tříd především v okolí D1 mohly objevit ještě před vánočními svátky. Záleží na rychlosti stanovení dopravního značení příslušnými dopravními správních úřady.
 

 
 

"Při standardním průběhu zimy lze na Vysočině, stejně jako silnicích horských, očekávat problémy se sjízdností. Pokud kamiony bez odpovídající zimní výbavy sjedou v důsledku respektování značení zimní výbava z dálnice D1, která je ošetřována prioritně a intenzivněji, na silnice nižších tříd, pak hrozí zablokování souběžných komunikací. Jako kraj se staráme stejně jako ostatní vlastníci o bezpečnost na svých komunikacích a  k dispozici máme zcela stejné nástroje jako například ministerstvo dopravy, není jich méně a není jich ani více. Budeme je tedy také využívat, tak abychom ochránili majetek a zdraví občanů," uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl.

 

Intenzita dopravy na souběžných komunikacích s dálnicí D1 například II/602 (Velké Meziříčí - Jihlava) vizuálně podstatně zhoustla. Krajské komunikace II. tříd v blízkosti D1 nejsou stavěny na takovou tranzitní zátěž a nemají suplovat plně funkční provoz na dálnici D1. V případě zablokování objízdných tras reálně hrozí také snížení akceschopnosti hasičů, záchranky, údržby silnic a policie. Může se stát, že nebudou moci zasáhnout v případě potřeby (např. velké nehody apod.) ani na dálnici, kam se přes ucpané silnice nedostanou, ani na samotných zablokovaných silnicích.

 

Již dnes kraj Vysočina požádal o první stanovení dopravního značení zimní výbava a v okamžiku kladného vyřízení budou značky postupně osazovány na všechny silnice na hranicích kraje. Prioritně půjde o dílčí úseky komunikací v bezprostřední blízkosti D1 u hranic kraje Vysočina. Postupně by takto měla být označena celá hranice kraje Vysočina. "Osazeny budou pouze části komunikací v blízkosti hranic kraje, neboť nechceme omezit pohyb občanů po našem regionu. Naším cílem je zamezit průjezdu kamionů bez příslušného zimního vybavení," uvedl L. Joukl.

 

Kraj Vysočina je připraven i nadále veřejnost informovat o aktivitách souvisejících s osazování značky zimní výbava v regionu Vysočiny.

Eva Neuwirthová, odbor sekretariátu hejtmana
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 161
 

Na vybraných krajských komunikacích Vysočiny se objeví dopravní značka zimní výbava

  • značka zimní výbavaZnačka zimní výbava
    • Na vybraných krajských komunikacích Vysočiny se objeví dopravní značka zimní výbava
    • Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N v období od 1. listopadu do 30. dubna pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech; použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů; pod značkou může být umístěna dodatková tabulka E 12 s uvedením odlišné úpravy doby platnosti. Kategorie M – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob. Kategorie N – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu nákladů.
    • Značka zimní výbava
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 12.12.2008 / 12.12.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze