Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

V rámci cvičení ZÓNA 2008 proběhlo jednání Ústředního krizového štábu

Ministerstvo vnitra ČR
V rámci celostátního cvičení ZÓNA 2008 dnes (26.11. 2008) od 11:30 cvičně zasedal Ústřední krizový štáb, který je složen ze zástupců centrálních orgánů krizového řízení. Účastníci jednání byli seznámeni se situací po simulované havárii v Jaderné elektrárně Dukovany, kdy radioaktivní látky fiktivně unikly mimo areál elektrárny a ohrozily tak obyvatelstvo v okolí.
 

 
 

Ústřední krizový štáb se formou videokonference spojil s krizovými štáby kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, vyhodnotil  vzniklou situaci a přijal následující opatření:  

 

Ústřední krizový štáb:

  • navrhl předsedovi vlády vyhlášení nouzového stavu
  • aktivoval své pracovní skupiny: mediální skupinu, skupinu pro koordinaci věcných  zdrojů
  • zřídil odbornou pracovní skupinu pro radiační havárie ke koordinaci úkolů spojených s řešením opatření v důsledku radiační havárie složenou ze zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Ministerstva vnitra – generálního ředitelství HZS ČR, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva obrany, Českého hydrometeorologického ústavu, Policie ČR, Správy státních hmotných rezerv

Cvičení ZÓNA 2008 připravilo ministerstvo vnitra ve spolupráci se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a Ministerstvem obrany připravují celostátní. Toto celostátní cvičení probíhá ve dnech 26. – 28. listopadu 2008 a jeho smyslem je prověřit činnost orgánů krizového řízení, složek integrovaného záchranného systému a dalších subjektů při řešení  mimořádné události vzniklé v důsledku simulované radiační havárie v Jaderné elektrárně Dukovany. Podle scénáře cvičení radioaktivní látky fiktivně uniknou mimo vlastní areál elektrárny a  ohrozí obyvatelstvo v jejím okolí.  Na toto musí odpovědné orgány reagovat a přijmout efektivní opatření na pomoc zasaženému a ohroženému obyvatelstvu v blízkosti jaderné elektrárny –jde např. o varování, ukrytí, evakuaci nebo dekontaminaci.  
ZÓNA 2008 je největším cvičením svého druhu v novodobé historii České republiky. Poprvé jsou do obdobného cvičení v ČR zapojeny i ústřední správní úřady. Cvičení se účastní více než  500 osob, cca 50 ks techniky, do cvičení bude zapojeno  více než 50 subjektů na úrovni centrální, krajské  i místní.
Námětem cvičení ZÓNA 2008 je vysoce  nepravděpodobná situace, která v historii ČR dosud nenastala a k níž by mohlo dojít pouze za souběhu několika poruch a naprosto výjimečné shody okolností.

 

Informace ke cvičení ZÓNA 2008 lze nalézt na www.hzscr.cz/zona2008

 

  • Bc. Jana Malíková
    ředitelka odboru tisku a PR Ministerstva vnitra ČR
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 26.11.2008 / 26.11.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze