Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

I. ročník Krajského diabetologického dne kraje Vysočina

Až každý desátý občan ČR bez ohledu na svůj věk by mohl být v blízké budoucnosti postižen cukrovkou. Podle současných statistik se s tímto onemocněním léčí v ČR zhruba 748 000 lidí (402 tis. zen a 346 tis. mužů), v posledních několika letech ročně přibude až 56 000 nových diabetiků. V kraji Vysočina jde o zhruba 33 tisíc diabetiků (17 tis. žen a 16 tis. mužů). Podle lékařů tisíce lidí o svém onemocnění zatím neví. Světová diabetologická organizace se již od roku 1991 tradičně snaží upozornit na nebezpečí cukrovky a na zdravotní i společenské komplikace, které tato choroba pacientům přináší. Světový den diabetu byl stanoven na 14. listopad, protože právě v tento den se připomíná výročí narození objevitele inzulínu, kanadského lékaře Fredericka Granta.
 

 
 

U příležitosti Světového dne diabetiků pod záštitou kraje Vysočina pořádají Krajský výbor Santvincentské deklarace kraje Vysočina, KOUS Vysočina, Územní organizace Svazu diabetiků ČR v Jihlavě, Státní zdravotní ústav, Krajská pobočka VZP ČR pro kraj Vysočina  I. ročník Krajského diabetologického dne kraje Vysočina.  Symbolicky v pátek 14. listopadu 2008 se od 9:00 hod. v sídle kraje Vysočina, Jihlava, Žižkova ul. 57, zasedací místnost B3.16 (kongresové centrum) uskuteční setkání odborníků s dotčenou veřejností vč. těch, kteří mají zájem se o záludnostech nemoci chtějí dozvědět více.

 

Program:

  9:30 – 10:00   zahájení

10:00 – 10:30   MUDr. Stanislav Wasserbauer

                            téma: Vývoj zdravotního stavu v kraji Vysočina

10:30 – 11:00   MUDr. Irena Zimenová

                            téma: Zdravý životní styl

11:00 – 11:30   MUDr. Pavel Pávek

                            téma: Program zdravotních pojišťoven pro diabetiky 

                           (co hradí pojišťovny pacientům s diabetem – lázně, ortopedické pomůcky….)

11:30 – 12:00    Irena Šimková

                             téma: Poskytování finančních příspěvků pojištěncům VZP ČR z fondu prevence

12:00 – 12:30    přestávka

12:30 – 13:30    MUDr. Pavel Pávek

                             téma: Jak se správně stravovat

13:30 – 14:00    Blanka Liedmanová

                             téma: Úskalí diabetických diet. Výměnné jednotky ano či ne ?!

14:00 – 14:30   diskuze, závěr semináře

 

Doprovodný program:                                          

  9:00 – 14:30

·         měření hodnoty cukru a cholesterolu v krvi, krevního tlaku a tělesného tuku

·         ukázky pomůcek pro diabetiky

·         ukázka a nabídka zdravotně-výchovných materiálů

 

 

Krajský diabetologický den je určen volně pro širokou veřejnost, vstupné se nevybírá. Účast je možná i na jednotlivých částech programu.

 

Poznámka:

Cukrovka je prvního a druhého typu. Při prvním typu tělo netvoří inzulin a musí ho dostávat injekčně. Nemoc postihuje děti a mladé lidi, ale může propuknout i ve vyšším věku. Pacienti jsou většinou štíhlí.

Naproti tomu při cukrovce druhého typu není hlavní porucha tvorby inzulinu. Problém je v tom, že tělo neumí inzulin využít. Nadváha a nedostatek pohybu nemoc většinou spouští. Tímto typem onemocnění trpí až 90 procent pacientů s cukrovkou.

Pro více informací můžete kontaktovat Pochod proti diabetu na modré lince 844 200 300.

Další informace o Světovém dni diabetu hledejte na http://www.dendiabetu.cz/ a o problému diabetes se dozvíte také na stránkách http://www.diabetes.cz/ nebo http://www.diadesatero.cz/ nebo pro zájemce z regionu Vysočiny:

DIABETOLOGICKÁ AMBULANCE NEMOCNICE JIHLAVA

Diabetologická ambulance Nemocnice Jihlava provádí diagnostiku, edukaci, léčbu a dlouhodobé sledování pacientů s diabetes mellitus 1. i 2.typu. Ve spolupráci s řadou oborů (angiologie, oční, neurologie, chirurgie) zajišťuje prevenci a včasnou diagnostiku pozdních komplikací cukrovky. Poskytuje celoústavní konsiliární službu. Česká diabetologická společnost ČSL JEP udělila Nemocnici Jihlava statut Diabetologického centra a to pro dospělé i dětské pacienty. Ambulance je umístěna ve 2. patře interního pavilonu. Telefonní číslo na Diabetologickou ambulanci Nemocnice Jihlava: 567 157 263.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.11.2008 / 10.11.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze