Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Důstojné připomenutí 90. výročí konce 1. světové války a založení samostatného Československa

Stav válečných hrobů a pietních míst na Vysočině, vztahujících se k první světové válce a činnosti československých legií, se díky finanční podpoře kraje Vysočina letos výrazně zlepšil. Na jejich údržbu a opravy získalo 78 obcí a čtyři fyzické osoby od kraje Vysočina dotaci v celkové výši přes 1,1 milionu korun. Na území Vysočiny je evidováno 423 vojenských hrobů z první světové války a téměř 400 pietních míst. Řada z nich byla dlouhodobě ve špatném stavu.
 

 
 

„Většina válečných hrobů a pietních míst na Vysočině připomínající památku obětí 1. světové války nebo upozorňující na aktivity československých legií je v technickém stavu, který vyžaduje opravu. Aktuální výročí je nejen podnětem k důstojnému připomenutí si této významné události, ale i k opravě a údržbě pietních objektů,“ uvedla Olga Čermáková z krajského odboru kultury a památkové péče. Maximální příspěvek z krajského rozpočtu jednomu žadateli dosáhl maximálně výše 15 tisíc korun a opravovat bylo možné objekt resp. bezprostřední okolí např. oplocení památníku.

 

V letošním roce kraj umožnil za účelem financování obnovy pomníků a památníků, které jsou kulturními památkami, požádat o podporu – dotaci  podle zásad kraje o poskytování dotací na obnovu kulturních památek nebo žádat o státní účelovou dotaci ministerstva obrany na zabezpečení péče o válečné hroby. Prostředky z tohoto zdroje byly určeny na obnovu většího charakteru.

 

Obvykle lze najít pietní objekty v podobě hromadných hrobů na veřejných pohřebištích, jako pamětní desky na veřejných či soukromých budovách, dalšími připomínkovými místy jsou pomníky a památníky. Podle současných informací krajského úřadu, které jsou však stále aktualizovány a doplňovány, je na území našeho kraje 423 vojenských hrobů z 1. světové války (některé z 1. i 2. světové války) a např. 393 pietních míst připomínající osudy 1. světové války.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.10.2008 / 27.10.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze