Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zimní údržba na Vysočině

Změna rozsahu silnic bez zimní údržby
Už za několik dní začne na Vysočině zimní sezóna. Krajští silničáři se na ní předzásobili téměř 80 tisíci tunami chemického a posypového materiálu a v nejbližších dnech proběhnou na všech cestmistrovstvích poslední kontroly desítek speciálních zimních strojů. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny udržuje na Vysočině sjízdnost na pěti tisících kilometrech komunikací rozdělených do 123 údržbových úseků.
 

 
 

Pro letošní zimní sezónu mají krajští silničáři připraveno 161 sypačů vybavených navigací GPS (dispečer tak přesně ví, kde se vůz nachází a kolik ujel kilometrů), 48 šípových pluhů, 254 radlic a 22 sněhových fréz a metačů. V případě zhoršení povětrnostních podmínek je smluvně zajištěna další více jak stovka traktorů s radlicemi a několik sypačů.

Ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Zdeněk Vacek popisuje jak údržba komunikací na Vysočině konkrétně vypadá: „Silnice na Vysočině se udržují podle pořadí důležitosti, přičemž nejdůležitější dopravní tahy v délce 685 kilometrů musí být uklizené a sjízdné do 3 hodin, dalších 1 200 kilometrů pak do 6 hodin a přes 2 800 kilometrů do 12 hodin. Na jeden sypač krajské správy a údržby silnic připadá asi 35 udržovaných kilometrů a jedno projetí trasy zabere 3,5 – 4 hodiny. Chemický posyp aplikujeme na vozovku většinou dvakrát, posyp pískem nebo štěrkem i čtyřikrát.“

 

Na 304 kilometrech krajských silnic se zimní údržba neprovádí vůbec a to z důvodu jejich malého dopravního významu. Jedná se však vždy o takové úseky, kde nejezdí linková autobusová doprava a místo se dá pohodlně objet po sousedních komunikacích.

 

V zimní sezóně 2007/2008 (1. 11. 2007 – 31. 3. 2008) vynaložila Krajská správa a údržba silnic Vysočiny na zimní údržbu přes 180 milionů korun. V předchozím zimním období to bylo o 40 milionů méně. „Loňská i předloňská zima byly, co se týká množství sněhových srážek a klimatických podmínek, podobné. Do zvýšených nákladů se promítla zejména vysoká inflace a nárůst cen pohonných hmot, doplnil Zdeněk Vacek.

 

„Vysočina dokáže v zimě ukázat i svou méně přívětivou tvář. Všichni máme jistě v živé paměti březnovou hromadnou havárii na dálnici D1.  Aby řidiči zvládli cestu přes náš kraj bez problémů nebo s co nejmenšími obtížemi, připravili jsme pro ně tzv. Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou. Doporučujeme například jezdit s dostatečným množstvím pohonných hmot, nasadit zimní pneumatiky, do auta přibalit deku, teplé oblečení, teplý nápoj, vydatnou svačinu nebo nezbytné léky, “ doporučuje ředitel Krajského úřadu kraje Vysočina Zdeněk Kadlec

 

I v průběhu letošní zimy bude pro řidiče zprovozněna telefonní linka na dispečink KSUSV, kam mohou volat a nahlásit problém s průjezdností na silnicích v kraji Vysočina: 567 117 100.

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 21.10.2008 / 21.10.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze