Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysočina má svou první pytlovačku písku

pytlovacka
Stroj na pytlování písku za téměř čtyři sta tisíc korun pořídil letos kraj Vysočina a dnes byl slavnostně předán do užívání Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina v Havlíčkově Brodě. Jeho darování hasičskému záchrannému sboru schválili začátkem října na svém jednání krajští zastupitelé. Hasičům na Vysočině pomůže automatická balička písku především při stavění hrází v případě povodní.
 

 
 

"V posledních letech dochází nejen v kraji Vysočina k nárůstu četnosti a intenzity povodní, které na území kraje působí značné majetkové a další škody a nemalou měrou zatěžují rozpočty obcí, potažmo kraje. Mezi ohrožená místa patří lokality, ve kterých dosud nejsou vybudována protipovodňová opatření, případně i taková místa, kde hrozí, že vlivem nepříznivých podmínek povodeň tato protipovodňová opatření překoná nebo lokality, ve kterých není možné stálé protipovodňové opatření zbudovat. Osvědčeným způsobem ochrany před povodněmi jsou hráze z pytlů s pískem. Rychlost stavění hrází je však omezena počtem lidí, kteří pytle plní. Vlivem geografických podmínek kraje Vysočina je doba mezi prognózou a vlastní povodní poměrně krátká. Na nutná opatření je většinou málo času," uvedl hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

Automatická plnička dokáže při obsluze dvou lidí za hodinu naplnit 750 pytlů po 25 kilogramech.


Peníze vynaložené na nákup zařízení se podle zastupitelů několikanásobně vrátí v hodnotě uchráněného majetku. Použití protipovodňových hrází z pytlů s pískem se osvědčilo i při jarních povodních v roce 2006. Při těchto událostech bylo v rámci kraje použito téměř 19 tis. pytlů. Tehdy však chybělo zařízení, které by práci urychlilo. V kraji Vysočina je v současné době jedna plnička - pytlovačka písku. Zařízení je mobilní, to znamená, že jej bude v případě potřeby možno postupně rychle použít ve více ohrožených lokalitách.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.10.2008 / 10.10.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze