Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Festival Hudba tisíců zahájen. Senzační objev v Jihlavském archivu

Koncertem Velkého dechového orchestru Tutti na Jihlavském náměstí, slavnostním zahájením na Jihlavské radnici a víkendovým koncertem, na němž zazněla v den stého jubilea světové premiéry Mahlerova Symfonie č. 7, byl zahájen v pátek 19. září festival Hudba tisíců – Mahler-Jihlava 2008. Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Jiřím Stárkem byl zároveň uváděn na stanici ČRo 3 – Vltava přímým přenosem.
 

 
 

Zahájení a večerního koncertu se účastnila řada významných hostů – hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil, primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal, místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, primátoři měst Pardubice a České Budějovice, prezident NKU František Dohnal, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík a řada dalších. Provedení Symfonie č. 7 Gustava Mahlera mělo velmi spontánní ohlas a skončilo volání „bravo“ a skandovaným potleskem ve stoje. 

 

Hned v neděli 21. září se konala v Kalištích u Humpolce další festivalová akce – byla zde zahájena výstava „Rok 1908 – Mahler, Jihlava, Vídeň, Praha“. Úvodní přednáška Jiřího Štilce ze Společnosti Gustava Mahlera a Renaty Piskové ze Státního okresního archivu Jihlava uvedly některé důležité faktografické souvislosti z počátku dvacátého století v souvislosti se světovou premiérou Mahlerovy Sedmé symfonie a představily i novinky mahlerovského bádání v České republice. 

 

Senzaci jistě vyvolá čerstvý a nečekaný objev z Jihlavského archivu – dokládá vzájemnou korespondenci mezi Jihlavou a Vídní o domovské příslušnosti Gustava Mahlera a jeho rodiny k Jihlavě z let 1907 a 1908. Symbolicky zůstal na základě této korespondence Gustav Mahler až do své smrti domovsky příslušný k městu, v němž strávil své dětství – k Jihlavě.

Výstavu zahájily hudebním vystoupením členky Artemis tria Alžběta Vlčková a Adéla Štajnochrová.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.9.2008 / 22.9.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze