Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Radešínská Svratka: Národní výstava Den českého strakatého skotu

Největší „open air show“ v ČR a jedna z největších ve střední Evropě – tak byl označen letošní ročník Národní výstavy Dne českého strakatého skotu 18. září v Radešínské Svratce. Celkem zde chovatelé prezentovali 140 kusů českého strakatého plemen, z toho více než 90 krav z 27 chovů celé České republiky. Výstava se konala pod záštitou ministra zemědělství ČR Petra Gandaloviče a za finanční podpory kraje Vysočina.
 

 
 

„Z malé výstavy nadšenců jednoho plemene se stala prestižní odborná zemědělská akce, která do České republiky přitahuje i zahraniční účastníky. Vysočina je stále v rámci ČR na prvním místě co do počtu chovaného skotu a Radešínská Svrtatka je v rámci našeho regionu, ale i za jeho hranicemi chápána jako hlavní město strakatého skotu,“ uvedl u příležitosti zahájení výstavy krajský radní pro oblast zemědělství Ivo Rohovský. V letošním roce se organizátoři zaznamenali účast 80-90 dojnic od 35 chovatelů z celé ČR, spolu s dalšími kategoriemi skotu šlo celkem o více než 140 kusů skotu.

 

Rozhodčí výstavy dr. Berd Luntz ze Spolkové republiky Německo měl nelehký úkol vybrat z předvedených dojnic vybrat šampiónku plemen pro rok 2008. V tvrdé konkurenci zvířat si z finálového kola odnesla titul šampiónka plemene dojnice z domácího PROAGRA Radešínská Svratka, a.s., nádherná představitelka kombinovaného užitkového typu. Výstava měla také již tradiční doprovodný program v podobě odborného semináře pro chovatele a šlechtitele skotu, který byl pořádán ve spolupráci s Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou v Brně.

 

Z historie národní výstavy:

  • první ročník výstavy se konal v roce 1994, vystavovaly tři podniky
  • VIII. ročník v roce 2006 už 45 chovatelů a 143 zvířat
  • v ČR je chováno cca 17 plemen skotu, český strakatý skot představuje více než polovinu všech plemen
  • jediné plemeno v ČR – český strakatý skot je chováno v kombinovaném užitkovém typu – tj. pro produkci mléka a masa současně. 
  • průměrná užitkovost všech krav strakatého skotu v kontrole užitkovosti za rok 2007 dosáhla úrovně  6 358 kg (Rakousko 6 363, SRN 6 781)
Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.9.2008 / 19.9.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze