Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Veřejné sbírky: Na Vysočině historicky nejvíce pomáhaly v době povodní

Od roku 2006 povolil Krajský úřad kraje Vysočina už šest desítek veřejných sbírek. V regionu jde v případě obcí či jednotlivců o jedinou instituci, která může zastřešovat agendu veřejných sbírek, kontrolovat účel a dozírat nad jejich konáním. Za poslední tři roky (od r. 2006) činil výtěžek z ukončených a vyúčtovaných sbírek cca 3,4 mil. Kč. Nejčastějšími ohlašovateli sbírky jsou obce, farnosti a občanská sdružení.
 

 
 
„Ze statistik Krajského úřadu kraje Vysočina lze vyčíst, že jednodenní sbírky se vyskytují jen ojediněle a to v případě různých benefičních koncertů, častěji evidujeme delší trvání veřejných sbírek. Pokud jde o účel sbírek, pak jednoznačně vedou sbírky ve prospěch oprav kostelů, kapliček, velice často se objevují rekonstrukce např. varhan, ale i sbírky ve prospěch nemocných a postižených lidí nebo za účelem vybavení různých center pro tyto občany,“ uvedla Marie Vostálová z Krajského úřadu kraje Vysočina, která má veřejné sbírky v našem regionu už několik let na starost.

Od roku 2006 do současné doby činil výtěžek z ukončených a řádně vyúčtovaných sbírek 3,4 mil. Kč. Dalších 28 veřejných sbírek právě aktuálně probíhá. V letošním roce bylo přijato již 13 nových oznámení o konání veřejné sbírky. V těchto případech jde například o podporu vybudování zdravotního střediska v Paraguai, výstavbu a zatraktivnění expozic v ZOO Jihlava, zlepšení výživy a péče o chovaná zvířata nebo o finanční pomoc pro pořízení a umístění plastiky medvěda brtníka.


2006
2007
2008 (1 – 7)
Počet sbírek (i probíhajících)
21
26
13
Vybraná částka (v případě ukončených sbírek)
1 359 300,-
2 024 000,-
52 100,-
Tabulka: Přehled počtu veřejných sbírek na Vysočině vč. výtěžku u ukončených sbírek

„Pokud se vyskytne mimořádné období, jako tomu bylo v roce 2002, kdy nejen náš kraj, ale celou ČR postihly povodně, tak díky pohotovosti a obětavosti měst a obcí v kraji bylo za velmi krátkou dobu vydáno 70 rozhodnutí o konání veřejné sbírky a bylo vybráno cca 4 392 700,-Kč na odstraňování následků,“ uvedla Marie Vostálová. Další výjimečná veřejná sbírka, kde se projevila lidská solidarita a vůle pomoci, byla rozhodnutím krajského úřadu povolena v roce 2007 obci Budíkov pro nejvyššího Čecha Tomáše Pustinu a za pouhé 4 měsíce konání veřejné sbírky byla vybrána částka vyšší než půl milionu korun.


  • Jitka Svatošová, tisková mluvčí
    Krajský úřad kraje Vysočina
    tel.: 724 650 123
    e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 29.8.2008 / 29.8.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze