Ustanovení a výkon funkce ředitele krajského úřadu jsou upraveny zákonem č. 129/2000 Sb., o krajích. Jmenuje ho a odvolává hejtman kraje po předchozím souhlasu ministra vnitra.
Ředitel krajského úřadu je zaměstnancem kraje a za plnění úkolů svěřených krajskému úřadu v samostatné a přenesené působnosti je odpovědný hejtmanovi. Je nadřízený všem zaměstnancům kraje zařazeným do krajského úřadu, kontroluje jejich činnost a plní vůči nim funkci statutárního orgánu zaměstnavatele.
Je oprávněn účastnit se zasedání zastupitelstva a schůzí rady s hlasem poradním a zabezpečuje plnění usnesení těchto orgánů.
Nesmí vykonávat funkce v politických stranách a v politických hnutích.
Takto tedy zní oficiálně stanovené pravomoci a odpovědnosti ředitele. Když bychom ale jednoduše a srozumitelným jazykem chtěli vysvětlit, co vlastně ředitel „dělá“, bylo by to velmi složité.
Vysvětlení by určitě muselo obsahovat dlouhý seznam povinností s odkazem na konkrétní právní normy. Kromě toho by v tomto seznamu byly uvedeny i „klasické“ manažerské činnosti. Ředitel krajského úřadu je totiž zároveň manažerem dost velké organizace, takže plánuje, organizuje, rozhoduje, pracuje s informacemi, komunikuje, motivuje, vede a koordinuje úředníky.
Určitě bychom měli i poznamenat, že ředitel krajského úřadu je také v poněkud zvláštním postavení, na jedné straně zajišťuje přenesený výkon státní správy, kde jsou pevně nastaveny mantinely zákonnými normami, na straně druhé ale odpovídá také za to, aby úřad fungoval i směrem k samosprávným orgánům a zajišťoval jim kvalitní servis. Z toho důvodu je ředitel významnou osobností jednak z pohledu fungování veřejné správy jako takové i z pohledu rozvoje celého kraje.
Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Ředitel krajského úřadu
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze