Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jihlava - Kostel sv. Jakuba Většího

Kostel sv. Jakuba v Jihlavě
Kostel sv. Jakuba v Jihlavě s výjimečně dochovaným krovem z roku 1539 se řadí k nejvýznamnějším sakrálním památkám. Charakteristická strmá střecha s glazovanou pálenou krytinou patří k dominantám MPR Jihlava.
 

Odkazy


 
 

JIHLAVA – KOSTEL SV. JAKUBA VĚTŠÍHO

Části památky:

kostel

Rejstříkové číslo v ÚSKP ČR:

19125 / 7-4877

Vlastník:

Královská kanonie premonstrátů na Strahově


Kostel je zasvěcen patronu horníků sv. Jakubovi. Původní pozdně románskou baziliku ještě před dokončením zničil požár a další výstavba kostela již probíhala v duchu gotiky. V květnu 1257 olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku kostel vysvětil a povýšil jej na farní. Počátkem 14. století byla dokončena stavba severní, 63 metrů vysoké strážní věže, která dnes slouží jako věž vyhlídková. Ve 30.letech 15.století dostal kostel ještě jižní zvonovou věž. Jeden z největších požárů v dějinách města v roce 1523 zničil také kostel sv. Jakuba včetně obou věží a následná oprava trvala 40 let. Významnou událostí pro dějiny kostela bylo v roce 1563 slavnostní vysvěcení nového velkého zvonu, zvaného "Zuzana", pojmenovaného podle bohaté jihlavské lazebnice Zuzany Spiesserové, která na jeho zhotovení přispěla znační částkou. V roce 1702 byla přistavěna k severní straně kostela barokní kaple Bolestné Panny Marie oddělená od vlastního chrámu barokní iluzivní mříží. Na sklonku 19. století proběhla generální oprava kostela v puristickém duchu, v jejímž průběhu střecha dostala novou krytinu z glazovaných bobrovek z Poštorné. Další velké úpravy, zejména interiéru se realizovaly v letech 1986-87, kdy byla odstraněna secesní výzdoba trojlodí.

Způsob využití:

Objekt slouží k bohoslužebním účelům (kostel přístupný pouze o mších). V sezóně je přístupná vyhlídková věž a přes víkendy v červenci a v srpnu je možná prohlídka barokní kaple Bolestné Panny Marie s průvodcem. V letech 2017-2019 proběhla obnova krovu a střechy. Pětipatrový krov hlavní lodi kostela je nyní zpřístupněn veřejnosti a návštěvníci tak mají možnost obdivovat dokonalou řemeslnou práci z 16. století.

Více informací: http://www.svjakub.cz/

 

 

Jihlava - kostel sv. Jakuba Většího

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 27.6.2008 / 27.6.2008
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze