Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Matěj Josef Sychra

 

 
 

MATĚJ JOSEF SYCHRA

Obrozenecký spisovatel

 

Zdeněk Vyhlídal

Vydáno: Nakladatelství SURSUM, 2006

Vytištěno: Sursum Tišnov

Počet stran:129

ISBN 80-7323-138-7

 

Životní osud M. J. Sychry, katolického kněze a obrozeneckého spisovatele, je stejně pohnutý jako jeho vlastní dílo. Procházel obdivuhodným obloukem – od vřelého přijetí, jemuž se těšil u svých současníku, k pozvolnému zapomínání.

Smysl této dosud ojedinělé sychrovské monografie, která vychází ve druhém, rozšířeném vydání, spočívá ve snaze připomenou autorovu uměleckou tvorbu, jež se dávno stala součástí dějin české literatury.

 

Obsah: Mládí a doba studií; Sychrovo národnostní uvědomování; Historický exkurz; Úsilí o záchytu zelenohorského chrámu; Dovršení Sychrova života; Čas nevděku, ale i zadostiučinění; Antropologická identifikace; Období totální germanizace; Sychrův podíl na záchraně českého jazyka; Úsilí o lidovýchovnou tvorbu; Žánrové rozvrstvení Sychrových próz; Sychrova tvorba pro dětské čtenáře; Sychra jako epigramatik; Veleslavín; Sychrovo dramatické dílo; Sychra jako kazatel; Hudební torzo; Ideologie a polemiky; Závěrem; Výběr z díla; poznámkový aparát; Bibliografie; Seznam pramenů a literatury; Fotografie a dokumenty.

Matěj Josef Sychra

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 14.2.2007 / 19.6.2007

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Tiskoviny kraje > Výroční zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze