Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Mrštíkové Vilém a Alois

 

 
 

Vilém Mrštík (1863 Jimramov – 1912 Diváky u Hustopečí) - prozaik, dramatik, překladatel ruské prózy

Alois Mrštík (1861 Jimramov – 1925 Brno) - dramatik

 

Na domě č. p. 156 v Jimramově je osazena pamětní deska (18824 / 7-4111), která upozorňuje, že se v tomto domě narodili bratři Vilém a Alois Mrštíkové.

Pocházeli z rodiny chudého ševce. Rodina se v roce 1869 přestěhovala z Jimramova do Ostrovačic u Brna a potom v roce 1875 do Brna.

Alois Mrštík vystudoval reálku a učitelský ústav v Brně a od roku 1881 učil na školách v různých jihomoravských obcích. Od roku 1889 působil jako správce školy v Divákách u Hustopeče, kde žil až do smrti, poskytl domov svému bratrovi i otci a kde vytvořil všechna svá díla. S manželkou Marií bydleli přímo ve škole. Literárně Alois Mrštík přispíval do časopisu Vesna, Národních novin, Moravské orlice, Zlaté Prahy, Lumíra, Světozoru, Národních listů, Máje a dalších novin a časopisů. Vrcholem jeho díla je román Rok na vsi a drama Maryša, které napsal společně s bratrem Vilémem.

Vilém po studijném nezdaru v Brně maturoval v roce 1885 v Praze. Chtěl pokračovat ve studiích na malířské akademii, ale neměl dostatek finančních prostředků. Nastoupil tedy v Praze na práva, ale ta nedokončil a věnoval se plně literatuře a žurnalistice. Z mladého studenta práv se postupně stával uznávaný znalec a překladatel Tolstého, Dostojevského, Gorkého. Na přelomu devadesátých let 19. století. se přestěhoval k bratrovi Aloisovi do Divák u Hustopeče, kde Alois působil jako správce školy. Návštěva carského Ruska Viléma přivedla k názoru, že nejsvébytnější slovanskou zemí je Morava. Spolu s bratrem redigoval časopis Moravskoslezská revue. Vilém Mrštík byl dlouhodobě nemocný a právě nemoc a tvůrčí krize vyústily v jeho sebevraždu.

dům

pamětní deska
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 30.10.2006 / 30.10.2006
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze