Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kosmák Václav

 

 
 

Václav Kosmák (1843 Martínkov1898 Prosiměřice) - kněz, spisovatel, vlastenec

 

pomník„Nezapomenutelnému KUKÁTKÁŘI“ je věnován pomník (27941 / 7-2836) u kostela v Martínkově. Připomíná nám, že se v obci narodil kněz a spisovatel Václav Kosmák.

Vynikal ohromným postřehem a bystrostí při líčení života venkovských lidí, mezi kterými celý život žil a pracoval. Proslavil se zejména povídkami zveřejňovanými pod názvem Kukátka. Byla to analogie na venkovské kukátkáře, kteří před sto lety jezdili na venkov se svým zařízením na prohlížení obrázků (jakýmisi prvními diaprojektory).

Václav Kosmák se narodil v rodině mistra krejčího Antonína Kosmáka. Protože byl všestranně nadaný, doporučil jej místní farář ke studiu. Gymnázium navštěvoval v Jihlavě a v roce 1862 vstoupil do brněnského semináře, tam byl vysvěcen na kněze. Navzdory tomu, že vynikal mimořádnou stylizací v německém jazyce, svá díla psal česky. Jeho prvním působištěm jako kaplana byly Moravské Budějovice. Své působení neomezil pouze na duchovní stránku, ale učil i ve škole náboženství a vstoupil do spolku Budivoj. Pak působí v Hostimi, Biskupicích a později se stal administrátorem v Řeznovicích u Ivančic. Zde napsal několik svých úspěšných románů. Od roku 1872 byl administrátorem v Moutnicích u Klobouk, pak v Borkovanech a poté v Tvarožné. V této době byl literárně velmi činný a naspal řadu knih, které vycházely na tehdejší dobu opravdu v pozoruhodných nákladech. Po dvou letech opustil Václav Kosmák Tvarožnou. Jeho zdravotní stav se zhoršoval. Na vlastní žádost byl přeložen do Prosiměřic, ale zanedlouho se pro vážné onemocnění úřadu vzdal. Zde  15. března 1898 i zemřel. Jeho ostatky byly v roce 1899 převezeny do Brna.

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 30.10.2006 / 9.11.2006
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze