Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Schumpeter Josef Alois

 

 
 

Josef Alois Schumpeter (1883 Třešť – 1950 USA) – ekonom

 

ddPřed několika lety jen málo zasvěcených lidí vědělo, že se v měšťanském domě na Rooseweltově ul. narodil tvůrce japonského hospodářského zázraku.

Josef Alois Schumpeter, významný ekonom, vědec a právník se narodil 8. února 1883 v Třešti v rodině německého podnikatele, ale již ve svých 4 letech se jeho rodina přestěhovala nejdříve do Jihlavy, pak do Grazu a nakonec do Vídně. Studoval na univerzitách ve Vídni, v Berlíně a v Londýně. V roce 1912 vydal první ze svých stěžejních děl, Die Theorie der wirtschaftlichen Entwicklung, zabývající se teorií hospodářského rozvoje, dynamiky a strukturálních změn tržní ekonomiky. Působil na univerzitách v Czernowitzi, Grazu, hostoval na Columbia University v New Yorku v USA. V březnu 1919 se stal prvním ministrem financí nově vytvořené Rakouské republiky. Od roku 1932 byl profesorem univerzity v Harvardu ve Spojených státech. Ve 40. tých letech vychází jeho další klíčové dílo Capitalism, Socialism and Democracy pojednávající o společenských a institucionálních změnách a vytvářející pro jejich pochopení nový teoretický rámec. Až posmrtně  byla vydána jeho další významná kniha History of Economic Analysis, v níž kriticky hodnotí současné ekonomické teorie. Zemřel v roce 1950 ve Spojených státech amerických.

Rodný dům Schumpetera v Třešti je kulturní památkou s číslem 36711/7-5345. Dnes se v domě kromě Turistického IC nachází muzeum, připomínající jednou svou expozicí život a dílo slavného rodáka.

Další památku spojenou s rodinou Schumpeterů najdeme na místním hřbitově, jedná se o pseudorenesanční rodinnou hrobku Schumpeterů – Kiliánů z roku 1888, kde odpočívá 8 příslušníků spřízněných rodin, v Ústředním seznamu kulturních památek ČR je hrobka evidována pod číslem 49838/7-8819.

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 30.10.2006 / 10.5.2007
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze