Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hašek Jaroslav

 

 
 

Jaroslav Hašek (1883 Praha– 1923 Lipnice nad Sázavou) - spisovatel

 

Málokdo ví, že osudy dobrého vojáka Švejka se formovaly v malém domku pod majestátným hradem Lipnice. Zde se totiž na sklonku života usadil světoběžník Jaroslav Hašek, a zde napsal dílo, které mu přineslo slávu i za hranicemi.

Jaroslav Hašek se narodil roku 1883 v Praze jako syn středoškolského suplenta, později bankovního úředníka. Studoval na gymnaziu, ale ze studií byl vyloučen. Pak se vyučil drogistou a posléze studoval obchodní akademii. Nastoupil do banky, ale brzy ji opustil přitahován nevázaným bohémským životem. Na svých toulkách prošel celou střední Evropu. V předválečné Praze se pohyboval v prostředí hospod a kabaretů. Psal satiry a humoresky do nejrůznějších časopisů, stal se redaktorem Světa zvířat, měl neustálé nepříjemnosti s policií a s úřady.

Za první světové války se Hašek přihlásil do čs. legií. Psal do kyjevského Čechoslováka, ale brzy se rozešel s jeho vedením a vstoupil do Rudé armády. V roce 1920 se vrátil do vlasti a ke starému bohémskému způsobu života. Konec života trávil v Lipnici nad Sázavou, kde začal psát svůj slavný román o Švejkovi. Tady ho také nad nedokončeným dílem 3. ledna 1923 zastihla smrt. Osudy dobrého vojáka Švejka však udělaly Haška nesmrtelným, kniha byla přeložena do mnoha jazyků, několikrát zfilmována a zdramatizována.

V prostorách domu, kde Hašek bydlel je dnes k vidění malá expozice dokumentující jeho život a dílo (dům je v Ústředním seznamu kulturních památek ČR zapsán pod rejstříkovým číslem 27065/6-276) a na místním hřbitově najdeme Haškův hrob s náhrobkem ve tvaru otevřené knihy (15437 / 6-5069). Tak čtěte dál.

dům

hrob
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 30.10.2006 / 9.11.2006
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze