Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Smetana Bedřich

 

 
 

Bedřich Smetana (1824 Litomyšl – 1884 Praha) hudební skladatel

 

pomníkNa procházce v městském parku v Havlíčkově Brodě můžeme narazit na sochu hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Sochu vytvořil v roce 1929 sochař Julius Pelikán.

Připomíná nám krátké období, kdy Bedřich Smetana studoval na brodském gymnáziu zvaném Carolinum. Socha je evidována jako kulturní památka (29463 / 6-117).

Vynikající hudební skladatel se narodil v Litomyšli. Už v pěti letech hrál na housle, ale jeho otec neměl pro jeho nadání pochopení. Po absolvování základní školní docházky odchází studovat na gymnazium. Jeho jedinou zálibou však zůstává hudba a hned po maturitě odjíždí za prací do Prahy kde se živí jako učitel hudby. V té době začíná komponovat svoje první skladby.

V letech 1856–1861 žije ve Švédsku, kde komponuje další polky a řídí koncerty klasické hudby. Po návratu do Čech se marně uchází o místo ředitele pražské konzervatoře a potýká se s finančními problémy. Úspěch mu konečně zajistilo až uvedení oper Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta. Díky tomuto úspěchu se v roce 1866 stal dirigentem orchestru Prozatímního divadla. V létě 1874 ztratil sluch ve svém pravém uchu a na podzim ohluchl úplně, stěhuje se do myslivny v Jabkenicích za svojí dcerou Žofií. Hluchota ho však nezlomila a komponuje dál opery Tajemství, Hubičku a Čertovu stěnu, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance, řadu sborových děl, dokončil zde cyklus Má vlast. Pak se ale jeho zdravotní stav náhle zhoršil, musel být převezen do Prahy, do ústavu pro duševně choré, kde v roce 1884 umírá.


 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 30.10.2006 / 17.1.2007
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Významné osobnosti Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze