Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum nové generace - Zámek Žďár nad Sázavou

Proč je Zámek Žďár nad Sázavou tak jedinečný? Během více než 800 let své existence bylo toto místo vždy postaveno na dvou pilířích: živé přírodě a živé kultuře. Proto mají jeho stávající vlastníci, rodina Kinských, dvě motta, která je inspirují při udržování, obnově, správě a zpřístupňování přírodního a kulturního dědictví Zámku Žďár veřejnosti:
„Naše minulost, zdroj naší budoucnosti”
„Společnost, která tvoří, může vzkvétat a žít dál”
 

 
 

Adresa

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek 8

591 02 Žďár nad Sázavou 2

tel.: 724 087 063

e-mail: info@zamekzdar.cz; sedlakova@zamekzdar.cz

web: http://www.zamekzdar.cz/

Facebook: www.facebook.com/zamekzdar 

Instagram: www.instagram.com/zamekzdar


Otevírací doba

květen – září

Po – Ne

9:00 – 18:00

říjen – duben

Po 

zavřeno


Út - Ne

9:00 - 17:00

 O svátcích otevřeno jako v běžný den aktuálního měsíce - pokud není na webových stránkách provozovatele uvedeno jinak

 Vstupné

Muzeum nové generacePlné160 Kč
Snížené110 Kč
Rodinné380 Kč

Rodinné vstupné lze žádat pouze u dětí do 15 let v doprovodu rodičů. Skupiny od 10 osob  (senioři, školy) 90 Kč a ostatní skupiny nad 10 osob 110 Kč.

Při zakoupení vstupenky Vám bude vypůjčen audioprůvodce se sluchátky.

 

TOP zážitky na zámku

Muzeum nové generace

Jedinečná zážitková expozice, která se díky ocenění ŽIVA 2016 zařadila mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Užijete si příběh cisterciáckého kláštera od jeho založení ve 13. století, přes jeho nádhernou rekonstrukci v barokní areál neobyčejně talentovaným architektem J.B. Santinim až do jeho dnešního života. Expozice s moderní audio a videotechnikou byly v roce 2015 otevřeny ve dvou rekonstruovaných patrech bývalého pivovaru. Prohlídka je klíčem k pochopení celého areálu bývalého kláštera, ale také jeho okolí. Příběh muzea vás doslova vtáhne do děje, takže se budete těšit na objevení každého dalšího exponátu. Dlouhé texty byste zde hledali marně, vše důležité se dozvíte z audioprůvodce se sluchátky, v nichž uslyšíte dialog malého děvčátka ze současnosti a dávného mnicha z cisterciáckého kláštera. Expozice využívá kontrastu světla a stínů, animací, optických klamů, projekcí a dalších moderních nástrojů jako jsou multidotykové tabule nebo interaktivní modely.

- Po stopách Santiniho

Navštívíte nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera – nynějšího zámku, která jsou spojena s výjimečným architektem Janem Blažejem Santini-Aichelem. Seznámíte se se životem v cisterciáckém řádu, vstoupíte do osobního sídla opata – prelatury, navštívíte baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, zavítáte do obydlí mnichů – konventu, nahlédnete do studniční kaple nebo objevíte původní středověké sádky ze 13. století.

- Umění baroka

Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze. Expozice barokního malířství a sochařství představuje díla s náboženskou tematikou, obrazy a sochy charakteristické pro barokní klášterní sbírky.

 

Zažijte Zámek ve Žďáru nad Sázavou

Vydejte se na cestu, kterou prošel areál bývalého cisterciáckého kláštera a nynějšího zámku během uplynulých téměř osmi století. Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nejslavnější dobou kláštera bylo období českého baroka. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Václava Vejmluvy, který v r. 1706 pozval do Žďáru vynikajícího architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Spolu s tímto stavitelem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek vrácen rodině Kinských.

Nové expozice kombinují zážitkové prvky s exponáty vypůjčenými z významných českých institucí - např. Národní muzeum, Národní technické muzeum ad. Zažijte jedinečnou atmosféru týkající se historie, života, tvořivosti a krásné žďárské přírody. Zažijte cestu, zažijte příběh!

Muzeum bylo slavnostně otevřeno dne 1. srpna 2015 a nachází se v přízemí a v 1. patře.

 

Nenechte si ujít

  - Galerie Kinských – volně přístupná galerie mapující historii rodu Kinských na obrazech a fotografiích

- Naučné stezky okolo zámeckých rybníků - procházka přírodou a poznávání dalšího Santiniho díla s krásnými výhledy, stezky začínají přímo u zámeckého areálu

- Tematické akce, výstavy a festivaly - sledujte náš program na www.facebook.com/zamekzdar a na www.zamekzdar.cz

- Speciální vzdělávací programy pro rodiny s dětmi (např. Prázdninové poznávání)

- Edukační programy pro školy - programy pro ZŠ i SŠ


Další služby

- Barok pas - slevová karta, která vás pohodlně provede celým areálem

- obchod s dárkovými předměty a regionálními produkty 

- kavárna s domácími deserty a výbornou kávou, nabídka sezónních pochoutek

- pronájem prostor pro různé akce (svatby, koncerty, rodinné oslavy, výstavy, školení, teambuilding apod.)

- ubytování v zámecké barokní věži a zámeckém domečku

- Certifikát Cyklisté vítání - cykloslužby pro váš komfortní výlet (zapůjčení nářadí pro opravu kol, lékárničky, možnost úschovy zavazadel apod.)

- zapůjčení lehátek a rodinných her pro zpříjemnění vašeho dne

 interiér muzeainteriér muzeainteriér muzeainteriér muzea

exteriér z nádvoří


 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 14.3.2008 / 22.5.2020
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze