Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Žďár nad Sázavou v zrcadle staletí

 

 
 

Žďár nad Sázavou v zrcadle staletí

 

Ivo Filka, PhDr. Jaroslav Švoma

Vydalo: Město Žďár nad Sázavou

Tisk: Tiskárny Havlíčkův Brod, a. s.

Počet stran: 151

ISBN 80-239-5706-6

 

Tato publikace velice poutavou formou představuje čtenářům řadu zajímavých objektů města Žďáru nad Sázavou včetně hraničních kamenů, sgrafit, plastik, památníků a pamětních desek, jejichž význam a umístění často unikají i místním občanům. Jsou to výmluvná svědectví uplynulých tří století, která si zaslouží naši pozornost. U každého objektu je připomenuta  doba a okolnosti jeho vzniku, nynější, respektive původní umístění a stručné charakterizování námětu. U všech objektů je i jejich fotografické vyobrazení.

Doplněk knihy tvoří rejstřík autorů významných artefaktů v exteriéru města, mezi kterými je i několik významných osobností českého výtvarného umění.

Tato kniha doplňuje jednu z dosud chybějících částí mozaiky poznání místopisu Žďáru nad Sázavou a v místních podmínkách je vlastně první svého druhu.

 

Obsah: Úvod; Znak města Žďáru nad Sázavou z r. 1707 na staré radnici; Kříže, mezníky a boží muka; Informační desky na historických budovách; Výklenkové plastiky; Zásobování vodou ve městě; Hřbitovní plastika; Díla nejnovější doby; Dřevěná plastika (1992-2001); Rejstřík autorů významných artefaktů v exteriéru města; Rejstřík památek (řazeno chronologicky); Rejstřík děl odstraněných nebo nepřístupných; Seznam použité literatury a pramenů.

Žďár nad Sázavou v zrcadle staletí

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 22.11.2005 / 24.11.2005

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Publikace Edice Vysočiny > Edice Vysočiny II.

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze