Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Městská památková zóna Ledeč nad Sázavou

MPZ Ledeč nad Sázavou
Posázavským Pacifikem ve stínu hradu

Až budete mít někdy čas, svezte se údolím Sázavy proslulou lokálkou, je to skutečně ojedinělý zážitek. Jedním ze zajímavých úseků na trase lokálky je bezesporu projížďka nejkratším tunelem celé tratě, jenž se nachází pod hradním příkopem ledečského hradu.
 

 
 

MPZ LEDEČ NAD SÁZAVOU

Okres: Havlíčkův Brod

Obec: Ledeč nad Sázavou


Město Ledeč nad Sázavou se rozkládá na obou březích řeky Sázavy. Pravému břehu dominuje rozlehlý hrad z poloviny 13. století, který byl několikrát stavebně upravován. V roce 1753 koupila panství a hrad císařovna Marie Terezie a zřídila zde nadační velkostatek pro řád zchudlých šlechtičen. V blízkosti hradu stojí barokní Thunovský letohrádek, jejž pro svého bratra, salzburského arcibiskupa, postavil v 17. století majitel panství Jan Arnošt z Thunu jako letní sídlo. Historické jádro města s kostelem sv. Petra a Pavla se nachází na levém břehu řeky. Část domů kolem obdélníkového náměstí si uchovala původní pozdně gotickou a renesanční dispozici. Židovská synagoga a hřbitov poukazují na dějiny ledečské židovské komunity.

Způsob prohlášení:

Vyhláška ze dne 1. dubna 2003 o prohlášení území s historickým prostředím ve vybraných městech a obcích za památkové zóny

 

 

Městská památková zóna Ledeč nad Sázavou

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 31.1.2007 / 5.3.2008
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze