Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Městská památková rezervace Jihlava

MPR Jihlava
Jihlava patří mezi nejlépe dochovaná historická jádra v České republice. Město vzniklo na historické česko – moravské hranici (doposud jsou dochovány všechny čtyři hraniční kameny z dob Marie Terezie).
 

Odkazy


 
 

MPR JIHLAVA

Okres: Jihlava

Obec: Jihlava

Část obce: Jihlava – historické jádro


Původní trhová osada se soustředila kolem dnešního kostela sv. Jana Křtitele (leží mimo památkové rezervace), když se zde našlo stříbro, nové město založil král na moravském břehu naproti vsi. Další život města se tedy soustředil kolem jednoho z největších evropských náměstí. Honosné patricijské domy a kostely však vznikaly i v přilehlých ulicích. Domy jsou převážně dvoupatrové, mnohé ještě se středověkým jádrem. Náměstí dominuje radnice a jezuitská kolej s kostelem sv. Ignáce. Centrum města je vůbec bohaté na sakrální stavby (minoritský kostel s klášterem, dominikánský kostel s klášterem, evangelický kostel, farní kostel sv. Jakuba). Celé historické jádro města bylo postupně uzavřeno dvěma pásy hradeb městského opevnění s polokruhovými baštami a věžemi a dochovalo se nám téměř kompaktně až do současnosti. Z pěti městských bran však vydržela jenom brána Matky Boží s renesanční atikovou nadstavbou. Jihlava byla pro své nevšední urbanistické hodnoty a množství architektonicko a umělecky kvalitních solitérů prohlášena za památkovou rezervaci.

Způsob prohlášení:

7292/82, Výnos ministerstva kultury České socialistické republiky ze dne 29. března 1982 o prohlášení historického jádra města Jihlavy za památkovou rezervaci

Ochranné pásmo:

Ochranné pásmo pro historické jádro města Jihlavy.


 

Městská památková rezervace Jihlava

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 7.10.2005 / 5.3.2008
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond > památkové rezervace a památkové zóny

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze