Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči

 

Odkazy

 • UNESCO - list
  Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť byly zapsány na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2003.
 • Mapa - Třebíč - UNESCO [PDF, 1,6 MB] (2.4.2019)
  Vyznačení hranice památky UNESCO.
 • NKP - Zámek s bazilikou sv. Prokopa
  Bazilika sv. Prokopa (součást památky UNESCO) je také národní kulturní památkou.
 • NKP - Židovský hřbitov
  Židovský hřbitov (součást památky UNESCO) je také národní kulturní památkou.
 • MPZ Třebíč
  Památka UNESCO - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť je součástí městské památkové zóny Třebíč.
 • Katalog objektů židovského ghetta
  Obsahuje podrobné informace o všech objektech židovské čtvrti (archivní dokumenty, stavební vývoj, fotodokumentace). Autori: PhDr. Rudolf Fišer, CSc., Mgr. Lenka Matoušková

 
 

Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči

 

Letecký pohledJako poslední z dosavadních dvanácti památek UNESCO na území České republiky byla v roce 2003 zapsána do seznamu světového kulturního dědictví jako soubor bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči.

Židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči představují pozoruhodnou symbiózu dvou kultur, kdy vedle sebe stojí mistrovské dílo křesťanského stavitelství a dochované kompaktní židovské osídlení. Zástavba židovské čtvrti je dokladem po staletí kontinuálně existujícího tolerantního soužití obyvatel různého vyznání. Zcela unikátní je celistvost a rozsah ghetta. Z původního souboru domů, který obsahoval přes 120 objektů, bylo zbořeno pouze pět budov, dochovaly se dvě synagogy i židovský hřbitov s více než 3 000 náhrobky, na kterém se nepřetržitě pohřbívalo od počátku 17. století do poloviny století dvacátého. Bazilika sv. Prokopa pochází přibližně z první poloviny 13. století a je součástí benediktinského kláštera v Třebíči, který byl založen v roce 1101 moravskými údělnými knížaty Oldřichem a Litoldem. Klášter se po zániku opatství proměnil koncem 16. století v zámek (konec existence kláštera přinesla roku 1468 válka vedená mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem). Architektonický vzhled baziliky je skvělým dokladem zpracování nových podnětů ze západní a střední Francie, z Burgundska a jihozápadního Německa v neopakovatelné syntéze. Její konečný výsledek vykazuje řadu vysoce originálních projevů technických i architektonických. Za shlédnutí stojí opatská kaple s freskami ze 14. století (viz foto). Zajímavý je osud monumentálního portálu (foto), který byl v minulosti zazděn a zcela zapomenut (severní předsíň se zazděným  portálem byla upravena na byt zámeckého kaplana), jeho „znovuobjevení“ pomohla na konci 19. století náhoda. Obnovu baziliky zahájil počátkem 20. století architekt Kamil Hilbert, který se mimo jiné podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Více informaci: http://www.trebic.cz/unesco/

 

 

Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 2.2.2007 / 2.2.2007
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze