Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jaroměřice nad Rokytnou - Zámek

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Zámek, kde zněla první česká opera.

V době své největší slávy byl zámek v Jaroměřicích centrem kulturního života, měl velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní orchestr. Kapelníkem orchestru byl český hudební skladatel František Václav Míča, autor vůbec první české opery nazvané O založení města Jaroměřic a složené na objednávku majitele jaroměřického zámku, vzdělaného a osvíceného Jana Adama z Questenberku.
 

Odkazy


 
 

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU – ZÁMEK

 Části památky:

areál zámku s kostelem svaté Markéty

Rejstříkové číslo v ÚSKP ČR:

26383/7-2665

Vlastník:

Česká republika, zastoupená Národním památkovým ústavem, Valdštejnské náměstí 3, 118 01 Praha 1;

Povodí Moravy, s.p. Dřevařská 11, č.p.932, Veveří, 60175  Brno

Římskokatolická farnost Jaroměřice nad Rokytnou, Poděbradova č. p. 551, 67551 Jaroměřice nad Rokytnou


Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Původní středověká tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, jenž se dochoval ve zdivu nynější budovy. Nejvýznamněji zasáhli do stavebních dějin Questenberkové, kteří zámek vlastnili v letech 1623–1752 a přebudovali jej do barokní podoby. Projekt přestavby pro ně vypracoval známý rakouský architekt Jacob Prandtauer. Současně s budovami vznikla i francouzská zahrada, přičemž na druhém břehu říčky Rokytné pokračuje přírodní areál rozsáhlým anglickým parkem. Zámecké interiéry představují stylovou rekonstrukci barokního životního stylu a bydlení 19. století. Ve sbírkách jsou bohatě zastoupeny dobové hudební nástroje a další předměty související s bohatým kulturním životem na zámku. V těsné blízkosti stojící farní kostel sv. Markéty tvoří spolu se zámkem jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici.

Způsob využití:

Zámek je ve správě Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti. Kostel sv. Markéty ve vlastnictví ŘK farnosti Jaroměřice nad Rokytnou je momentálně v procesu obnovy, poté bude opět zpřístupněn veřejnosti jako jedna z nabízených tras v rámci prohlídky zámku. Park je volně přístupný. V srpnu probíhá každoročně mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.

Více informací: http://www.zamek-jaromerice.cz/


 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 29.1.2007 / 30.1.2007
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze