Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Hledání zahraniční partnerské organizace - informace pro školy

Několik rad, námětů a návodů pro školy na hledání zahraniční partnerské školy
 

 
 

Hledání zahraniční partnerské školy

 

 

K nalezení partnerské školy mohou někdy dobře posloužit osobní kontakty, soukromé i pracovní. Máte-li Vy osobně nebo někdo z Vašeho okolí známé nebo příbuzné v zahraničí, můžete o pomoc při hledání partnerské školy poprosit je. Můžete se obrátit i na místní obecní úřad, Vaše obec může mít partnerství nebo jinou formu přátelství se zahraničními obcemi a mohla by Vám zprostředkovat kontakty. Naše oddělení (konkrétně Alena Mikulíková, mailto:mikulikova.a@kr-vysocina.cz, tel. 564 602 842) Vám může pomoci s hledáním partnerské školy v partnerských regionech kraje Vysočina (k 1. 8. 2008 to jsou Champagne-Ardenne, Dolní Rakousko, Friuli Venezia Giulia, Nitranský samosprávný kraj, Zakarpatská Ukrajina).

 

Pro vyhledávání partnerských škol existují internetové portály, například:

Schulweb. Při otevření http://www.schulweb.de/ se zobrazí německá verze webových stránek. Jazyk můžete přepnout i na angličtinu nebo francouzštinu. V sekci Schools / Schulen / Ecoles  je možné vyhledávat školy nejenom v Německu, Rakousku a Švýcarsku. V sekci Communication / Kommunikation / Communication jsou pod odkazem Contacts to schools / Kontaktboerse / Bourse de contact scolaire aktuální nabídky na spolupráci. Do kontaktní burzy můžete zadat i svoji nabídku na spolupráci. Kliknete vpravo nahoře na odkaz Register Update / Anmelden Aendern / S´inscrire Modifier a zanesete svůj požadavek do databáze.

Global Gateway. Na http://www.globalgateway.org/naleznete více než tisíc zaregistrovaných škol z celého světa. Portál je v angličtině. V sekci Schools je pod linkem Partner finding popsaný postup vyhledávání. Pro získání kontaktů na vyhledané školy je nutné se zaregistrovat.  

www.europa.eu/youth - Evropský portál pro mládež je dobrým rozcestníkem pro hledání různých tematických okruhů – partnerství škol, studium v zahraničí, stipendia atd.

www.aede.eu - Portál pro učitele, v němž naleznou možnosti spolupráce, projekty, databázi potenciálních partnerů atd.

 

Jedním z nástrojů pro hledání partnerských škol je i aktivita eTwinning. Nabízí virtuální prostor pro spolupráci evropských škol pomocí informačních a komunikačních technologií a poskytuje školám podporu, technologické nástroje a služby, aby mohly v rámci jakéhokoli předmětu jednoduchým způsobem navázat krátkodobou či dlouhodobou spolupráci. Školy mohou portálu http://www.etwinning.net/ww/cz/pub/etwinning/index2006.htm využít i pouze k nalezení partnerské školy. Portál je v českém jazyce. Pro hledání partnerské školy je nutné školu zaregistrovat. Portál umožňuje školám jak  zadávat své vlastní nabídky ke spolupráci, tak prohlížet nabídky zaregistrovaných škol.

 

EURODESK (http://www.eurodesk.cz/) je Evropská informační síť pro mládež. Organizace ze zahraničí, které  hledají partnera v ČR kvůli tomu, aby s ním mohly realizovat mezinárodní projekt v rámci některého z evropských vzdělávacích programů, mohou zasílat  do Eurodesku své nabídky. Pod odkazem http://www.eurodesk.cz/?pid=150 je možné se zaregistrovat a pravidelně Vám budou nabídky v podobě Newsletteru zasílány na Vaši mailovou adresu.

Můžete sestavit také svoji nabídku na spolupráci a požádat o její zveřejnění na Eurodesku jednu z poboček v kraji Vysočina:

Pelhřimov – Občanské sdružení Hodina H, Třída Legií 1115, 393 01 Pelhřimov, http://www.hodinah.cz/ , tel. 602 864 837, hodinah@hodinah.cz

Jihlava – Sdružení na podporu mezinárodního přátelství „Slunce“, o. s., třída Legionářů 15, 586 01 Jihlava, http://www.slunceweb.cz/, tel. 561 110 210, slunceweb@slunceweb.cz
 

Při hledání partnera pro projekt v rámci Programu celoživotního učení (Lifelong Learning Programme) – Comenius (pro MŠ, ZŠ i SŠ), Leonardo da Vinci (odborné vzdělávání), Erasmus (pro VŠ), Grundtvig (vzdělávání dospělých) – pomohou stránky Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (NAEP): http://www.naep.cz/. Pod jednotlivými programy jsou v části Hledání partnerů většinou uvedeny zahraniční školy, které aktuálně hledají partnera do projektu. Další cestou, jak se seznámit se zástupci zahraničních škol, je vyjet na kontaktní seminář. Jejich aktuální nabídku naleznete taktéž pod odkazy jednotlivých programů.

 

Kontakty na norské, islandské a lichtenštejnské školy jsou uvedeny také na stránkách NAEP, v části Finanční mechanismy EHP/Norska: Partnerssearch. (http://www.naep.cz/index.php?a=view-project-folder&project_folder_id=103&)

 

V databázi anglické národní agentury ECOTEC je možné pod odkazem http://www.leonardo.org.uk/partnersearch/ vyhledávat partnery pro projekty Leonardo da Vinci. Podle různých vyhledávacích kritérií lze vyhledávat zaregistrované organizace nebo zaregistrovat informace o své škole a o zamýšleném projektu a vyčkat na reakci případných zájemců.

 

Při hledání partnerské školy v Německu je možné využít služeb Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM (http://www.tandem.adam.cz/). Centrum spravuje česko-německou on-line partnerskou databázi (http://www.tandem.adam.cz/section.php?seid=70). V databázi je možné prohlédnout si nabídky na spolupráci německých škol a vybrat z nich. Pokud nenajdete školu Vašich představ, je možné vyplnit on-line formulář a zveřejnit svoji nabídku. Další možností, jak získat kontakt, je zúčastnit se některého ze seminářů Tandemu určených školám (http://www.tandem.adam.cz/action.php?atcid=5), nejlépe partnerské burzy (kontaktního semináře).

 

 

 
Zodpovídá: PaedDr. Vladimír Zelený
Vytvořeno / změněno: 1.10.2004 / 26.8.2008
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport > Mezinárodní spolupráce > Dokumenty

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze