Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Devátý Dům přírody v Česku je tentokrát na Vysočině

Devátý Dům přírody v Česku je tentokrát na Vysočině
V obci Krátká na Žďársku byl na začátku července otevřen v rámci České republice už devátý Dům přírody. Ten bude sloužit jako návštěvnické centrum pro celou chráněnou krajinnou oblast Žďárské vrchy a jeho provozovatelem je Český svaz ochránců přírody Kněžice ve spolupráci s Chaloupky o.p.s. „Kraj Vysočina spolupracuje s neziskovou nevládní vzdělávací institucí Chaloupky o.p.s. již několik let a v oblasti environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty máme už na letošní podzim domluvenou společnou akci v nově otevřeném Domě přírody,“ sdělil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský při Dni otevřených vrat, které se v Krátké konalo tento týden.
 

 
 

Dům přírody je program Agentury ochrany přírody a krajiny, díky kterému se postupně daří otvírat návštěvnická střediska v Chráněných krajinných oblastech (CHKO). Dům přírody v Krátké v CHKO Žďárské vrchy je prvním na Vysočině a jeho výstavbu financovala Evropská unie částkou přesahující 30 milionů korun. Součástí návštěvnického střediska je také stodola (rychta) u objektu č. p. 12, která dříve sloužila  jako infocentrum a dnes je zde tzv. Hodůňka, kde se můžete občerstvit a je vzdálená od statku jen několik minut chůze. Návštěvnické centrum bude otevřeno každý den po celé prázdniny  od 10.00 hod. do 17.00 hod. „Letošní rok je ve znamení tuzemské dovolené a CHKO Ždárské vrchy je mezi turisty velmi oblíbená lokalita. Návštěvníci, kteří se to těchto míst letos chystají, by určitě neměli nově otevřený Dům přírody v Krátké minout. Poutavou a interaktivní formou ukazuje celé bohatství chráněné krajinné oblasti, která v letošním roce slaví už 50. výročí od vyhlášení,“ zve do Krátké náměstkyně hejtmana pro oblast cestovního ruchu Jana Fischerová.

 

Dům přírody se nachází ve vesnické památkové rezervaci Krátká v samém srdci Vysočiny. V malebném stavení u kapličky, které bývalo dříve venkovským statkem, je návštěvnické středisko s vnitřní a venkovní expozicí. Na návštěvníky čeká řada interaktivních prvků magnetická skládačka či dotykový stůl, pro děti malá horolezecká stěna nebo velké ptačí hnízdo, do kterého je možné si vlézt. Venku jsou nainstalovány dřevěné plastiky zvířat Žďárských vrchů. Dozvíte se o historii krajiny od časů pralesních hvozdů přes osídlování až po současnost, uvidíte krásy a pozoruhodnosti zdejší přírody a dědictví našich předků. Pro školy a další zájemce jsou připraveny tematické programy v Domě přírody i okolí. V Domě přírody zhlédnete 3D film, dokumenty o přírodě, krajině a člověku a o svébytně provázaných příbězích ve čtyřech ročních obdobích.


dům přírody

dům přírody

dům přírody

dům přírody

dům přírody

dům přírody

dům přírody 

dům přírody

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz  
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 17.7.2020 / 17.7.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze