Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Otevření krajských muzeí a jejich poboček pro veřejnost

„Od 11. května 2020 se mohou na základě epidemiologického vývoje nemoci COVID-19 a v souladu s vládním plánem otevřít muzea, galerie a výstavní síně. Tento den však vychází na pondělí, které bývá zavíracím dnem, a proto některé organizace přivítají první návštěvníky až od úterý. Rovněž provoz bude přizpůsobený stávající situaci a rozhodně nemůžeme očekávat, že vše bude jako před pandemií,“ sdělila Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 

 
 

Zcela mimořádně hned v pondělí 11. května v čase od 9 do 15 hod. bude mít otevřeno Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. Další pondělky už budou standardně zavřené, a to v souladu s běžnou otevírací dobou. Pro prvních 10 návštěvníků zde mají navíc připraveno malé překvapení. Aktuálně je v muzeu k vidění výstava s názvem Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb vesnický život na přelomu 19. a 20. století, která je prodloužena z června až do 30. srpna. Poutavou formou představuje život obyvatel našeho regionu, jejich řemesla, svátky a zvyklosti. Vystavené předměty jsou dnes již součástí sbírky havlíčkobrodského muzea, ale původně je shromáždil nadšený sběratel Dušan Naňák. Řadu věcí určitě poznáte z dob svého mládí, budou se Vám k nim pojit nostalgické vzpomínky například na prázdniny u babičky nebo dokonce některé ještě  budete mít doma. Nadále zůstává pro větší skupiny uzavřená Štáflova bašta, která je z prostorových důvodů přístupná pouze pro jednotlivce. „V muzeu musí návštěvníci počítat s povinnou dezinfekcí rukou, nebudou moci sahat na prodejní materiál včetně listování knihami a prozatím budou odstraněny interaktivní prvky. Samozřejmě budeme hlídat, aby byl zachován potřebný odstup v případě vyššího počtu osob, které nepřijdou v rámci jedné rodiny či společné skupinky. Vyřizování badatelských dotazů preferujeme prostřednictvím e-mailu,“ uvedl ředitel muzea Michal Kamp.

 

Muzeum Vysočiny Jihlava a jeho pobočka v Třešti budou po koronavirové pauze opět návštěvníkům přístupné od úterý 12. května. Spolu se stálými expozicemi budou v Jihlavě k vidění výstavy Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory očima entomologa, Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb využití dendrochronologie v archeologii a v malém sále výstava věnovaná 100. výročí narození významného českého historika a archiváře PhDr. Františka Hoffmanna, CSc. A od 15. května v prostorách muzejních arkád bude probíhat výstava s názvem 75, která bude mapovat průřez celoživotní tvorbou fotografa Antonína Chloupka. Pobočka hrad Roštejn se kvůli probíhající úpravě hradního nádvoří otevře od 2. června.

 

Všechny expozice Muzea Vysočiny Pelhřimov se otevřou v úterý 12. května dle standardní otevírací doby. Od 22. května zde bude k vidění nová výstava s názvem O krávě, která přiblíží chov hovězího dobytka jako dříve neodmyslitelnou součást každodenního života. Na muzejním facebooku si můžete vyzkoušet kvíz Co je to za kravinu? a nebo se zapojit do facebookové výzvy Zašli krávu. Původně plánovaná výstava prací Rudolfa Mejsnara byla prozatím vynechána. Pro návštěvu domku Msgre Vaňka je maximální počet návštěvníků stanoven na 3 osoby. Hrad Kámen otevře vstup do přilehlého parku v pondělí 11. května a hradní interiéry od 25. května.

 

Muzeum Vysočiny Třebíč, které se nachází v prostorách zámku, se otevře od úterý 12. května v běžné otevírací době. Centrum tradiční lidové kultury v ulici Cyrilometodějské s výstavou Lidové zvyky na Vysočině bude otevřeno po dobu května vždy ve čtvrtek a o sobotách v sudém týdnu (16. a 30. května) vždy od 10 do 16 hodin. Pobočka Muzeum řemesel Moravské Budějovice sice zůstává uzavřena, a to z důvodu probíhající dlouhodobé rekonstrukce, ale o výstavu zde zájemci nepřijdou. Muzeum spolupracuje na výstavě k výročí konce 2. světové války, která bude instalována v moravskobudějovické Besedě od 20. května. A pobočka Muzeum Jemnice bude otevřena od června formou víkendového provozu.

 

Dle aktuálních vládních opatření musí všichni příchozí počítat s tím, že ve zpřístupněném objektu může být v danou chvílí maximálně 100 osob, přičemž 1 osoba na 10 metrů čtverečních expozice a dodržování odstupů cizích osob 2 metry od sebe. Což znamená, že čím menší objekt, tím méně osob. V případě badatelských návštěv, které jsou však velmi omezeny, je nezbytná následná karanténa poskytnutých knih či předmětů k prezenčnímu studiu. Dále může být omezen provoz dotykových zařízení v podobě audií a videí, samozřejmostí jsou dezinfekce rukou a upřednostňování plateb platební kartou v provozovnách, kde je to možné. Pokud návštěvník disponuje vlastními sluchátky, je žádoucí je nosit a využívat. Rovněž u vystavených haptických předmětů v interaktivních částech expozic může dojít k dočasnému omezení v podobě jejich dotýkání. Konání příměstských muzejních táborů závisí na rozhodnutí vlády a podmínkách pro jejich provoz, ale rušeny zatím nejsou. Volně by také neměly být přístupné propagační letáky a prospekty. Situace se bude postupně upravovat dle doporučení od ministerstva kultury a v souladu s nařízeními vlády České republiky a ministerstva zdravotnictví. Pro aktualizované informace sledujte webové stránky jednotlivých muzeí. Děkujeme za respektování přijatých opatření.

 

MVHB

  • Zpracovala Jana Komínová, odbor kultury a památkové péče
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.5.2020 / 7.5.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze