Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Odpady Vysočiny

Mobilní verze webu

Projekt Nový život starým knihám úspěšně pokračuje

Projekt Nový život starým knihám úspěšné pokračuje
Společnost FCC Česká republika, Kraj Vysočina a pět krajem zřizovaných středních škol pokračují společně v projektu, který je zaměřený na opětovné použití knih. Studenti, učitelé a pracovníci Gymnázia Jihlava a Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava nasbírali do přistaveného velkoobjemového kontejneru na 500 kusů knih a časopisů, které dále poslouží pro čtenáře v domovech seniorů a pro veřejnost po celém Kraji Vysočina. Žáci oborů truhlář z technicky zaměřených středních škol v Pelhřimově, Jihlavě a ve Světlé nad Sázavou se zapojili přímo do výroby knihobudek.
 

 
 

Iniciátorem a organizátorem projektu Nový život starým knihám je společnost FCC Česká republika, zabývající se především nakládáním s odpady. „Myšlenka na záchranu knih opětovným použitím vznikla na začátku roku 2018 na třídicí lince v Hruškových dvorech. Ročně jí projde 7 500 tun papíru, ve kterém se nachází stále více knih ve velmi dobrém stavu. Tyto knihy spolu s nevyužívanými knihami od studentů rozšíří nabídku knižních titulů v domovech pro seniory, které zřizuje Kraj Vysočina, a v knihobudkách, které jsou dostupné pro veřejnost. V Jihlavě například v ZOO nebo na hlavním vlakovém nádraží. Po přečtení si je zapůjčí další čtenáři, a tak zajistíme jejich opětovné použití,“ doplnil Radek Kourek ze společnosti FCC ČR. 


„Akci Re-use knih a časopisů pořádáme na Gymnáziu Jihlava již popáté. Učíme tím naše žáky věcmi neplýtvat. Re-use totiž znamená užitečné znovupoužití, a tady navíc ušlechtilých věcí – knih. Už v tom máme cvik, a tak akci ve škole může samostatně obstarat patnáctičlenný tým našich studentů, téměř bez mých učitelských zásahů. Spolužáky už třetím rokem perfektně organizují dva naši letošní třeťáci, Martin Novák a Matyáš Stránský, s úžasnými prosociálními dovednostmi a příkladným ekologickým jednáním,“ uvedla Linda Taláčková, koordinátorka ekologické a etické výchovy na Gymnáziu Jihlava.


Nově se do projektu zapojily tři technické školy, aby jejich žáci pod odborným dohledem mistrů zhotovili další knihobudky, které budou od dubna umístěné na frekventovaných místech pro využití široké veřejnosti. Na podporu předcházení vzniku odpadů budou součástí knihobudek i opětovné použité materiály (například dřevěné palety).

 

Aktivní účast obyvatel na předcházení vzniku odpadů přispívá k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 i legislativy v oblasti omezování skládkování.


knihobudky

knihobudky

  • Eva Navrátilová, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina

 

Kontaktní osoba FCC ČR:

Radek Kourek, e-mail: Radek. Kourek@fcc-group.cz, tel.: 606 735 589

Firma FCC v České republice (do roku 2015 působící pod názvem .A.S.A.) byla založena v roce 1988 v Rakousku. Od roku 2006 je jejím majitelem španělská firma FCC. V relativně krátkém období se společnost stala jednou z nejvýznamnějších evropských firem, zabývajících se nakládáním s odpady a poskytováním komunálních služeb.

Gymnázium Jihlava:

Linda Taláčková, lindatalackova@gymnaziumjihlava.cz; Ekologická a etická výchova 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.3.2020 / 4.3.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze