Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Havlíčkův Brod udělal tečku za dalšími Bramborářskými dny

Havlíčkův Brod udělal tečku za dalšími Bramborářskými dny
V závěru minulého týdne hostil Havlíčkův Brod už 29. Bramborářské dny, jejichž součástí je pravidelně také odborný seminář a výstava vzorků jednotlivých odrůd brambor. „Kraj Vysočina je typicky bramborářský kraj a celá třetina domácí produkce brambor je vyprodukována u nás. A právě proto věnujeme bramborám velkou pozornost, jsou totiž bez nadsázky naším rodinným stříbrem. Pro zvýšení informovanost v oblasti pěstování a zpracování této pro Vysočinu typické komodity byla zpracována také studie Historie bramborářství na Vysočině a zahájen projekt pěstování v ochranném pásmu vodních zdrojů kolem vodní nádrže Švihov ve spolupráci s Povodím Vltavy,“ popsal při zahájení semináře radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 

 
 

Bramborářské dny pořádá každoročně Český bramborářský svaz a Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. pod záštitou ministra zemědělství a podpory Kraje Vysočina. Odbor životního prostředí a zemědělství tentokrát zajišťoval prezentaci ve stánku Kraje Vysočina s novou sérií skládacích letáků s propagací zemědělských komodit s názvem „Chutě Vysočiny“ a podtitulem Brambory, kromě toho našli zájemci na krajském stánku také výukové materiály Celostátní sítě pro venkov a ochutnávku regionálních potravin.

Zástupci Českého bramborářského svazu a Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s.r.o., předkládali informace o své činnosti a dále statistické údaje za letošní rok z pohledu osázené plochy brambor v Česku na výměře 28 834 ha, přičemž konzumní brambory byly pěstovány na ploše 14 167 ha, brambory na výrobu škrobu na 5 929 ha a sadební brambory na 2 798 ha. Plocha drobných pěstitelů činila 5 940 ha a obecně lze říci, že se celková plocha brambor nezměnila. Odhadovaná sklizeň brambor za rok 2019 je 604 tisíc tun, což je o 3,5 % vyšší než v loňském roce. Přesto zejména v jarním období bude nutné dovézt určité množství konzumních brambor ze zahraničí, protože soběstačnost České republiky kolísá na úrovni 75 %.

 

Součástí Bramborářských dnů je pravidelně studentská soutěž čtvrtých ročníků středních škol s názvem Bramborový květ Vysočiny. Tato vědomostní soutěž se letos konala už po sedmnácté a na Školním statku v Humpolci se jí zúčastnili studenti ze 13 středních škol. Žáci přijeli z Benešova, Březnice, Bystřice nad Pernštejnem, Čáslavi, Hořic, Humpolce, Klatov, Kostelce nad Orlicí, Poděbrad, Tábora, Třebíče a Vyškova. Soutěž se skládala jak z teoretických znalostí tak i praktických dovedností a v silné konkurenci si nakonec vítězství odnesl Josef Hofmeister z Klatov, druhý byl Pavel Mynář z Bystřice nad Pernštejnem a třetí místo vybojoval Dominik Vlk z Humpolce.

 

Druhá odborná soutěž pro středoškoláky je  určena mladým kuchařským nadějím a jmenuje se O bramborovou pochoutku Vysočiny. V gastrostudiu Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě soutěžilo deset dvoučlenných týmů a jejich úkolem bylo vytvořit z brambor suflé a moučník. Letos poprvé probíhala příprava hlavního chodu a moučníku dohromady a porota hodnotila nejen výsledné pokrmy, ale také celkovou spolupráci týmu. Prvenství nakonec patří domácím Tomáši Nobstovi a Biance Krutišové.

 

brambory

brambory

brambory

brambory

brambory

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 21.10.2019 / 21.10.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21 > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies