Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Havlíčkův Brod udělal tečku za dalšími Bramborářskými dny

Havlíčkův Brod udělal tečku za dalšími Bramborářskými dny
V závěru minulého týdne hostil Havlíčkův Brod už 29. Bramborářské dny, jejichž součástí je pravidelně také odborný seminář a výstava vzorků jednotlivých odrůd brambor. „Kraj Vysočina je typicky bramborářský kraj a celá třetina domácí produkce brambor je vyprodukována u nás. A právě proto věnujeme bramborám velkou pozornost, jsou totiž bez nadsázky naším rodinným stříbrem. Pro zvýšení informovanost v oblasti pěstování a zpracování této pro Vysočinu typické komodity byla zpracována také studie Historie bramborářství na Vysočině a zahájen projekt pěstování v ochranném pásmu vodních zdrojů kolem vodní nádrže Švihov ve spolupráci s Povodím Vltavy,“ popsal při zahájení semináře radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 

 
 

Bramborářské dny pořádá každoročně Český bramborářský svaz a Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. pod záštitou ministra zemědělství a podpory Kraje Vysočina. Odbor životního prostředí a zemědělství tentokrát zajišťoval prezentaci ve stánku Kraje Vysočina s novou sérií skládacích letáků s propagací zemědělských komodit s názvem „Chutě Vysočiny“ a podtitulem Brambory, kromě toho našli zájemci na krajském stánku také výukové materiály Celostátní sítě pro venkov a ochutnávku regionálních potravin.

Zástupci Českého bramborářského svazu a Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s.r.o., předkládali informace o své činnosti a dále statistické údaje za letošní rok z pohledu osázené plochy brambor v Česku na výměře 28 834 ha, přičemž konzumní brambory byly pěstovány na ploše 14 167 ha, brambory na výrobu škrobu na 5 929 ha a sadební brambory na 2 798 ha. Plocha drobných pěstitelů činila 5 940 ha a obecně lze říci, že se celková plocha brambor nezměnila. Odhadovaná sklizeň brambor za rok 2019 je 604 tisíc tun, což je o 3,5 % vyšší než v loňském roce. Přesto zejména v jarním období bude nutné dovézt určité množství konzumních brambor ze zahraničí, protože soběstačnost České republiky kolísá na úrovni 75 %.

 

Součástí Bramborářských dnů je pravidelně studentská soutěž čtvrtých ročníků středních škol s názvem Bramborový květ Vysočiny. Tato vědomostní soutěž se letos konala už po sedmnácté a na Školním statku v Humpolci se jí zúčastnili studenti ze 13 středních škol. Žáci přijeli z Benešova, Březnice, Bystřice nad Pernštejnem, Čáslavi, Hořic, Humpolce, Klatov, Kostelce nad Orlicí, Poděbrad, Tábora, Třebíče a Vyškova. Soutěž se skládala jak z teoretických znalostí tak i praktických dovedností a v silné konkurenci si nakonec vítězství odnesl Josef Hofmeister z Klatov, druhý byl Pavel Mynář z Bystřice nad Pernštejnem a třetí místo vybojoval Dominik Vlk z Humpolce.

 

Druhá odborná soutěž pro středoškoláky je  určena mladým kuchařským nadějím a jmenuje se O bramborovou pochoutku Vysočiny. V gastrostudiu Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě soutěžilo deset dvoučlenných týmů a jejich úkolem bylo vytvořit z brambor suflé a moučník. Letos poprvé probíhala příprava hlavního chodu a moučníku dohromady a porota hodnotila nejen výsledné pokrmy, ale také celkovou spolupráci týmu. Prvenství nakonec patří domácím Tomáši Nobstovi a Biance Krutišové.

 

brambory

brambory

brambory

brambory

brambory

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 21.10.2019 / 21.10.2019

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze