Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vladimír Novotný - 2. náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Program Rok ve Francii slaví 10 let

Program Rok ve Francii slaví 10 let
Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze připravily pro školní rok 2019/2020 už desátý ročník jednoletého studia pro studenty středních škol z Vysočiny v regionu Grand Est. Program je určen pro studenty ve věku 15 až 17 let, kteří si chtějí zlepšit své znalosti francouzského jazyka, poznat francouzské školství, kulturu i život ve Francii. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech v hostitelské rodině. Pro úspěšné zvládnutí celoročního studia je důležitá odhodlanost, motivace a samostatnost studenta a také podpora rodičů.
 

 
 

Za dobu trvání programu z celé České republiky vyjelo do Francie na 450 středoškoláků, z toho 17 z Kraje Vysočina. A i pro další školní rok tomu nebude jinak. Hodnoticí komise doporučila další tři studentky z Vysočiny pro studium ve Francii ve školním roce 2019/2020. Dvě jsou z pelhřimovského gymnázia a jedna z gymnázia v Telči.

 

„Základem úspěchu tohoto programu v Kraji Vysočina jsou velmi dobře nastavené vztahy mezi námi, naším partnerským regionem Grand Est a školskými úřady v Remeši a Nancy-Metz. Ty zaručují, že se nám vždy podařilo najít pro naše studenty hostitelskou školu a rodinu v oblasti Champagne-Ardenne nebo Lotrinsko. Lokace hostitelské školy v regionu Grand Est je pro studenty důležitá z hlediska možnosti získat od Kraje Vysočina finanční příspěvek na studium ve výši 41 000 Kč,“ doplňuje informaci Jana Fialová, radní pro oblast školství, mládeže a sportu.

 

Kraj Vysočina se snaží podpořit výuku francouzského jazyka na středních školách také konverzačními hodinami s rodilým mluvčím. Ten momentálně působí na šesti krajských gymnáziích a spolupracuje s Vysočina Education.

K povědomí o programu mezi vysočinskými studenty přispívají i veletrhy mezinárodních příležitostí, pořádané krajem v pěti okresních městech.

 

Součástí oslav „10 let programu Rok ve Francii“, jejichž koordinátorem je Francouzský Institut v Praze, budou i video-medailonky úspěšných absolventů. „Jsme velmi hrdí, že se tváří daného absolvovaného roku staly hned dvě studentky z Vysočiny. Jsou to Alžběta Vítková z Třebíče a Barbora Stýblová z Humpolce. Barboře se také podařilo nastartovat vzájemnou spolupráci mezi svým domovským gymnáziem v Humpolci a hostitelským Lycée Pierre Bayen v Châlons-en-Champagne. Je to ukázka toho, jak významně náš student reprezentuje Kraj Vysočina v zahraničí a jaký další praktický dopad může mít jeho pobyt ve Francii na naše studenty a školy,“ dodává Jana Fialová.Foto: Alžběta Vítková (nahoře), Barbora Stýblová (dole), ©IFP, autor: Eva Kořínková

rok ve Francii

rok ve Francii

  • Jana Čermáková, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.6.2019 / 4.6.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Vladimír Novotný - 2. náměstek hejtmana

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze