Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Alfred Habermann

Alfred Habermann
Oceněn v roce 2017.
 

 
 

Uměleckou stopu Alfreda Habermanna najdeme na různých místech regionu i po celé republice. Ve své dílně na Vysočině navíc vytvořil středisko, kde po léta vychovával další adepty kovářského řemesla.

 

Umělecký kovář Alfred Habermann svou činností a tvorbou navazuje na tradici uměleckého kovářství, která se v jeho rodině předává po desetiletí z generace na generaci. Zároveň úspěšně po léta vychovával další adepty kovářského řemesla.

Po svém otci převzal kovářskou dílnu na samotě v Klatovci, usedlost upravil nejen k bydlení své početné rodiny, ale v roce 1991 tam ve spolupráci s ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy otevřel i středisko praktického vyučování pro obor umělecký kovář. Vytvořil tak na Vysočině jedno z mála míst v České republice, kde se uchazeči o toto umělecké řemeslo mohli kvalitně školit. Alfred Habermann touto cestou předával své zkušenosti mladým kovářům ze škol z celé republiky.

Během své po desítky let trvající tvůrčí dráhy se zúčastnil řady výstav, domácích i zahraničních školení a kovářských sympozií, jako je Hefaiston, Kovářský den v Rožnově pod Radhoštěm, Světový kongres kovářů v německém a Aachenu, mezinárodní konference v britském Herefordu či stáž v italských Benátkách. Na řadě míst získal za své práce první cenu. Po roce 2000 působil umělecky i pedagogicky na mezinárodních sympoziích v Německu, v Kentucky, Washingtonu D.C. či na Ozark School v Missouri v USA.

Uměleckořemeslné práce Alfreda Habermanna snesou nejvyšší měřítka kvality. Mezi jeho významná díla v České republice patří například vstupní brána Památníku Bible kralické, vstupní brána kaple sv. Sarkandra v Olomouci či pamětní kříž na hrobě arcibiskupa F. Vaňáka na Svatém Hostýně.

Jeho uměleckou kovářskou práci najdeme i na různých místech Vysočiny, například na zámku v Telči, v dominikánském klášteře v Jihlavě, na budově jihlavské radnice a v podobě řady dalších prací na soukromých i církevních objektech.

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.11.2017 / 13.11.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze