Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

domek
Devatenáct týmů z celé Vysočiny dnes stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí. „Historicky první finále této soutěže navazuje na dva roky běžící projekt podpory stavebnictví v regionu, do kterého se na Vysočině zapojilo už 41 škol a 13 partnerských firem. Zajímavé je, že nejúspěšnější byly smíšené týmy,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Základní školy na Vysočině už druhým rokem pracují podle Krajem Vysočina připravené speciální metodiky se stavebnicí Teifoc. „Novou nastupující generaci stavařů, architektů a konstruktérů oslovujeme tedy už na základních školách. Práce s touto originální pomůckou podporuje jemnou motoriku, fantazii, preciznost, dětskou tvořivost  a prověřuje dětskou trpělivost,“ zdůvodňuje aktivní přístup zaměstnavatelů ve stavebnictví Martin Pertl ze sdružení Stavba Vysočiny. Konstrukční soutěž pro žáky 6. – 7. ročníků základních škol podle něj v nabídce motivačních aktivit dlouho chyběla a podle počtu zúčastněných škol má dobře našlápnuto na další ročníky.

 

Ve finále se musely dvojčlenné týmy popasovat s neveřejným zadáním úkolu – stavbou dvoupodlažního rodinného domu s balkonem. Tři hodiny musely stačit i na výpočet matematické úlohy související s konstrukcí domu. Už po prvních minutách stavění bylo zřejmé, že děti se stavebnicí umí pracovat, znají konstrukční pravidla a jediným problémem bude dočasný „nedostatek“ malty. „Podle zadání nám dá nejvíc zabrat stavba střechy, na tu se necháváme víc času, jinak uvidíme, co nás čeká za matematický příklad. V konkurenci si věříme,“ říká při prvním zakládání obvodové stěny Honza Topinka ze žďárské školy Komenského, jeho dvojce si se stavbou poradila v nejrychlejším čase, o rychlost ale tentokrát nešlo.  „Už jsem se spolužákem Ondrou postavila asi pět domků za dva roky, soutěžní zadání se zdá být v pohodě, měli bychom ho v časovém limitu stihnout,“ říká s klidem Monika Krátká z Okříšek.

 

O výsledcích prvního krajského kola soutěže Cihla k cihle rozhodla odborná porota, která posuzovala celkový vzhled stavby, dodržení zadání, přesnost realizace a přihlížela ke správným výsledkům matematického zadání.

 

Výsledky soutěže Cihla k cihle 2017:

1. ZŠ Okříšky

2. MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova

3. ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí

4. ZŠ a MŠ Myslibořice

5. ZŠ Havlíčkův Brod, Nuselská

 

Generálním partnerem soutěže Cihla k cihle je Vzájemná hasičská pojišťovna. Za  pomoc s přípravou soutěže patří poděkování všem partnerům a Střední škole stavební Jihlava, která pro soutěž uvolnila své centrum praktické výuky v Jihlavě-Heleníně.


Foto: vítězný tým ve složení Monika a Ondra ze ZŠ Okříšky

deti


  • Jana Hadravová, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail a info: tisk@kr-vysocina.cz

 

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.9.2017 / 22.9.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies