Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

e-Bezpečnost Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hejtman podpořil Třebíčskou výzvu

Třebíčská výzva
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek se včera v Třebíči zúčastnil konference Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas?, na které podepsal tzv. Třebíčskou výzvu. Dokument adresovaný Vládě České republiky shrnuje požadavky zástupců regionu na jeho budoucnost v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. „I když tady v Třebíči přesvědčujeme přesvědčené, je dobré, že hlas z regionu je stále silněji slyšet,“ řekl na středeční konferenci Jiří Běhounek. K výzvě se přidali i někteří vysočinští poslanci a senátoři.
 

 
 

Starostové a zástupci regionu považují hlavní příčinu problému ve zdlouhavých rozhodovacích a legislativních procesech, v absenci reálného modelu financování nové výstavby včetně hledání strategického partnera a zejména v absenci zásadního rozhodnutí Vlády ČR o výstavbě nového v Dukovanech a nastavení odpovídajících kontrolních mechanizmů. Ve výzvě je silný apel na vládu, aby co nejdříve schválila Státní energetickou koncepci a vytvořila dostatečné účinné legislativní nástroje k realizaci Národního akčního plánu jaderné energetiky.

 

„Účastnící konference si jsou vědomi závažnosti situace spojené s dlouhodobým využitím lokality Jaderné elektrárny Dukovany pro energetickou výrobu. Vnímáme se znepokojením současnou situaci v české energetice a region právem vyjadřuje velké obavy, že pátý blok Jaderné elektrárny Dukovany nebude postaven včas, tedy dříve, než budou současné bloky odstavovány,“ uvedl předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

 

Zapojení českého průmyslu do přípravy a realizace nových projektů jaderných zdrojů v ČR je podle účastníků konference důležité z hlediska udržení a rozvoje zkušeností českého průmyslu, z pohledu využití domácího potenciálu a je to také možnost expanze českých firem do zahraničních projektů. K Třebíčské výzvě se přidal i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který na konferenci potvrdil, že výstavba pátého bloku je klíčová pro udržení pokračování výroby v Dukovanech.


  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 26.3.2015 / 26.3.2015

 

Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuality

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze