Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zdeněk Chlád: Kraj bude v listopadu pokračovat ve výkupu čelistí divokých prasat

Zdeněk Chlád: Kraj bude v listopadu pokračovat ve výkupu čelistí divokých prasat
Na počátku letošního roku vykoupil Kraj Vysočina prostřednictvím okresních mysliveckých spolků celkem 845 kusů čelistí divokých prasat ulovených od června do prosince roku 2013, z toho 757 čelistí selat a 88 čelistí bachyní. „Vzrůstající počty divokých prasat představují velké škody zejména v hospodaření našich zemědělců, dalším negativním projevem je například nebezpečí přenosu nákazy prasečího moru do domácích chovů. I to jsou důvody, proč jsme se rozhodli hledat řešení vedoucí k redukce počtů divokých prasat. Shromážděné čelisti budou následně podrobeny studii, kromě toho předkládáním spodních čelistí za úplatu zároveň sledujeme podporu lovu konkrétní věkové kategorie prasete divokého.“ uvedl radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád a dodává, že ve výkupu čelistí bude kraj i nadále pokračovat. Pro příští rok je v krajském rozpočtu připravena částka 450 tisíc korun, což představuje přibližně 1200 zastřelených selat.
 

 
 

Za první vlnu výkupů čelistí se celková částka vyšplhala na 220 tisíc korun, což zahrnuje i náklady přes 30 000 korun za administraci výkupů ze strany jednotlivých okresních mysliveckých spolků. „Za spodní čelist selete jsme vypláceli 200 korun, za bachyni 400 korun. Nyní na konci listopadu plánujeme uskutečnit druhý výkup čelistí, v tomto případě půjde pouze o selata ulovená od května do konce října letošního roku,“ říká Zdeněk Chlád. Jedna spodní čelist selete bude ohodnocena na částku 250 korun. V rozpočtu kraje je na tuto akci vyčleněno 230 tisíc korun.

 

Z údajů myslivecké statistiky za období od 1. 4. 2013 od 31. 12. 2014 (myslivecký rok) vyplývá, že v Kraji Vysočina bylo za toto období uloveno celkem 8 828 kusů selat (+ 43 kusů úhyn) a dále bylo uloveno 329 kusů bachyní (+ 13 úhyn).

 

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.10.2014 / 14.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze